Jak w ostatnich latach zmieniło się podejście do ketozy u bydła mlecznego? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak w ostatnich latach zmieniło się podejście do ketozy u bydła mlecznego?

Selekcja krów

Skoro wolne kwasy tłuszczowe działają hamująco na dojrzewanie i rozwój oocytów, zakłada się, że u krów charakteryzujących się lepszą płodnością koncentracja FFA we krwi w okresie okołoporodowym będzie niższa. Dodatkowo, przy niskim stężeniu glukozy we krwi, BHB działa także hamująco na rozwój oocytów. Dlatego przypuszcza się, że krowy o lepszej płodności będą miały we krwi niższą koncentrację BHB i wyższą glukozy.

Obecnie możliwa jest weryfikacja tych przypuszczeń z wykorzystaniem genomiki. Wskaźnik ciąż córek wyraża wartość genetyczną buhaja poprzez stosunek jego córek, które zaszły w ciążę w ciągu 21 dni od porodu, w porównaniu z populacją wzorcową. Cecha ta może być oszacowana na podstawie wartości polimorfizmu pojedynczych nukleotydów, co ma zastosowanie nie tylko w przypadku buhajów, ale także krów. Wyższa wartość genetyczna wskaźnika ciąż córek jest utożsamiana z poprawą licznych wskaźników płodności (10).

Chebel i Veronese (2) zgenotypowali 821 cielęta jałówek, wykorzystując platformę Clarifide firmy Zoetis. Otrzymane wyniki zostały wykorzystane do podziału grupy na cztery kwartyle wartości genetycznej wskaźnika ciąż córek: kwartyl 1. obejmował najniższą wartość, a kwartyl 4. – najwyższą. 

Ranking tych wartości korespondował z zestawieniem poporodowej koncentracji IGF-1 – hormonu odpowiedzialnego za wzrost czułości na insulinę, stymulującego wzrost pęcherzyków oraz koncentrację glukozy we krwi. Jednocześnie był on odwrotnie proporcjonalny do zestawienia obejmującego poporodową koncentrację FFA i BHB, a także występowanie ketozy. 

W stadzie, w którym występują problemy, wybór jałówek remontowych o wyżej wartości genetycznej wskaźnika ciąż córek może wyraźnie ograniczyć niekorzystny wpływ wysokiej koncentracji FFA we krwi oraz hiperketonemii na płodność hipoglikemicznych krów. 

Leki przeciwzapalne

Stan zapalny odgrywa istotną rolę w rozwoju ketozy poprzez wzrost odporności na insulinę, dlatego stosowanie l...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy