Hyopatolodzy spotkali się w Krakowie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Hyopatolodzy spotkali się w Krakowie

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych, Sekcja fizjologii i patologii świń PTNW, Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN oraz POLPIG zaprosili na 27. Międzynarodową Konferencję Lekarzy Chorób Świń „Specjaliści – Specjalistom”.

Poprzednie dwa spotkania w Krakowie (w 2019 i 2021 roku) cieszyły się dużym zainteresowaniem lekarzy weterynarii – specjalistów chorób świń. Również i w tym roku frekwencja nie zawiodła.

  • Można stwierdzić, że przeniesienie miejsca konferencji z Puław – gdzie miały miejsce 24 edycje – do Krakowa spotkało się z dużą aprobatą uczestników – powiedział prof. Zygmunt Pejsak. Zmieniło się nie tylko miejsce konferencji, ale także sytuacja na rynku trzody chlewnej.
  • Niestety, w okresie ostatnich kilku lat z powodu ASF i niskiej opłacalności produkcji liczba gospodarstw zajmujących się chowem trzody chlewnej zmniejszyła się istotnie. Dzisiaj mamy ich w Polsce mniej niż 70 000, kiedyś (20 lat temu) było ich 800 000. W konsekwencji wyraźnie ograniczył się rynek pracy dla lekarzy weterynarii – specjalistów chorób świń. Zmienił się również profil produkcji tuczników, niestety prawie 50% z nich odchowywanych jest w tuczarniach, co dodatkowo niekorzystnie wpłynęło na zakres usług lekarsko-weterynaryjnych. Biorąc pod uwagę sytuację w innych krajach europejskich, można mieć nadzieję, że najgorsze mamy już za sobą, a kolejne lata cechować się będą dynamiczną odbudową krajowego stada loch – mówił profesor.
Główną przyczyną gwałtownego spadku liczby loch, poza ASF, jest średnio niska efektywność chowu świń i dlatego podczas III Konferencji w Krakowie zwrócono uwagę na możliwości poprawy istniejącej sytuacji. Nowym problemem, z którym muszą zmierzyć się lekarze weterynarii, są ograniczenia stosowania antybiotyków w produkcji trzody chlewnej. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym zużycie antybiotyków na jednostkę wyprodukowanej masy mięsnej nie spada, a wręcz rośnie.

Ciekawą formułą były dwie sesje okrągłego stołu: sposoby i narzędzia wykorzystywane w celu ograniczenia stosowania antybiotyków w chowie świń oraz jak zwalczać choroby układu oddechowego w cyklu zamkniętym i otwartym, w których wzięli udział uznani w polskim środowisku specjaliści chorób świń.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa produktów firm związanych z leczeniem i bioasekuracją. W trakcie spotkania przeprowadzono także aukcję na cele charytatywne.

Do udziału w konferencji zaproszono wybitnych naukowców oraz praktyków z Europy – z krajów chrakteryzujących się szczególnie efektywną produkcją trzody chlewnej, którzy wygłosili wykłady w ramach pięciu sesji tematycznych:

Sesja I

Nowe podejście do zwalczania chorób zakaźnych świń
Przewodniczący:
dr hab. Kazimierz Tarasiuk, prof. URK

Sesja II

Efektywne zarządzanie produkcją dużych grup prosiąt
Przewodniczący:
prof. dr hab. Roman Kołacz, UMK Toruń

Sesja III

Możliwości ograniczenia stosowania antybiotyków
Przewodniczący:
dr hab. Zbigniew Arent, prof. URK

Sesja IV

Afrykański pomór świń – dziki, możliwości eradykacji
Przewodniczący:
prof. dr hab. Grzegorz Woźniakowski, UMK Toruń

Sesja V

Racjonalne stosowanie antybiotyków w zwalczaniu chorób układu oddechowego u świń
Przewodnicząca:
prof. dr hab. Małgorzata Pomorska-Mól, UP Poznań

Opracowała: Monika Cukiernik

Galeria

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy