Co lekarz weterynarii powinien wiedzieć o sprzęcie udojowym i jego wpływie na jakość produkowanego mleka? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Co lekarz weterynarii powinien wiedzieć o sprzęcie udojowym i jego wpływie na jakość produkowanego mleka?

Na suchy strzyk można podłączyć aparat udojowy. Cała procedura ma również zapewnić odpowiednio długą stymulację oksytocynową. Czas ten liczy się od przedzdojenia (jeśli go nie ma, to od wytarcia strzyku) do podłączenia. Przyjmuje się, że średni czas stymulacji powinien wynosić 60-90 sekund. W gospodarstwach dojących 3 razy dziennie można ten okres wydłużyć do ok. 120 sekund. Zbyt krótki okres stymulacji będzie powodował powstanie doju dwufazowego, czyli występowanie pustodoju, zanim oksytocyna spłynie z tylnego płata przysadki do komórek koszyczkowych oplatających pęcherzyki mleczne. Z kolei jeśli pre-lag time (od przedzdojenia do podłączenia) będzie dłuższy niż 3 minuty, będzie to skutkowało niższym przepływem mleka, jak i zwiększoną ilością mleka resztkowego w gruczole.

Na halach udojowych typu rybia ość, bok w bok, zachowanie odpowiedniego czasu stymulacji i dezynfekcji jest proste. Wystarczy wprowadzić odpowiednią sekwencję czynności (np. jak na ryc. 4). Więcej problemów sprawia organizacja pracy w oborach z przewodowym systemem udoju lub halach typu tandem. W tych systemach każda krowa traktowana jest osobno, niemniej jednak podstawowe czynności wykonywane podczas doju muszą być również zachowane.

Ślizganie lub odpadanie aparatów również powinno podlegać kontroli. Normy sugerują, aby nie więcej niż 5% dojonych krów wymagało poprawiania aparatu. Powód odpadania aparatów możemy rozpoznać, obserwując moment, w którym gumy zaczynają się ślizgać – jeśli ma to miejsce na początku doju, to częstym powodem jest przepełnienie mlekiem zbyt małych kolektorów lub rur mlecznych, które mogą mieć za małą średnicę. Jeśli z kolei automaty spadają pod koniec fazy doju, to powinniśmy zwrócić uwagę na jakość gum strzykowych i rozkład wagi kolektora.

Odłączenie aparatu powinno następować przy przepływie nie mniejszym niż 0,5 kg/minutę – zapobiega to powstawaniu pustodoju. Gospodarstwa dojące 3 razy dziennie mogą zwiększyć ten limit nawet do 1 kg/minutę, jeśli wykorzy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy