Zarządzanie mastitis – kluczowe wskaźniki w ocenie zdrowotności gruczołu mlekowego

Zarządzanie mastitis – kluczowe wskaźniki w ocenie zdrowotności gruczołu mlekowego

Często stopniowy wzrost LKS w kolejnych miesiącach może oznaczać rozprzestrzenianie się schorzenia w stadzie (np. biegunka wirusowa bydła BVD/MD czy IBR-IPV) lub brak działań bądź podjęcie niewłaściwych decyzji związanych z utrzymaniem zdrowotności gruczołu mlekowego przez hodowcę czy lekarza weterynarii zajmującego się stadem.

Często obserwuje się znaczący wzrost LKS w miesiącach letnich, szczególnie w warunkach wysokich temperatur. Może to być spowodowane wystąpieniem stresu cieplnego wywołanego niewłaściwym działaniem systemów wentylacji. Informacje zawarte w tabeli „Wyniki ostatnich 12 próbnych dojów” pozwalają zorientować się w skali problemu związanego ze zdrowotnością gruczołu mlekowego także w tym aspekcie, ponieważ wzrost LKS jest zauważalny w większości stad w okresie letnim. W załączonym w tab. 3 przykładzie LKS waha się od 331 tys./ml do 608 tys./ml na przestrzeni roku, co należy uznać za sytuację alarmującą. Powinno to być bodźcem dla hodowcy do podjęcia natychmiastowych działań związanych ze stanem zapalnym wymienia. W tab. 5 umieszczono przedziały graniczne dla poszczególnych poziomów LKS, pomagające w ocenie stanu zdrowotnego gruczołu mlekowego krów.

Tab. 5. Ocena stanu zdrowotnego gruczołu mlekowego na podstawie LKS

Natomiast tab. 4 „Wyniki ostatniego próbnego doju” zawiera liczbowe zestawienie krów z podziałem na fazę laktacji oraz LKS (200-400 tys./ml; 400-1000 tys./ml; > 1000 tys./ml). Informacje zawarte w tej tabeli pozwalają określić precyzyjnie liczbę krów tzw. problematycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na liczbę krów znajdujących się w grupie > 1000 tys./ml (tzw. „milionerki”) ze względu na fakt, że te krowy mają największy wpływ na ogólną LKS w mleku i pośrednio przyczyniają się do występowania nowych infekcji. Należy zwrócić uwagę, że odsetek krów charakteryzujących się LKS > 1000 tys./ml wynosił odpowiednio 12,29%, a łącznie ponad 35% zwierząt w stadzie miało LKS > 200 tys./ml przy docelowych < 20%. Pon...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy