Poronienia i porody przedwczesne u krów mlecznych

Poronienia i porody przedwczesne u krów mlecznych

Postępowanie diagnostyczne

Każdy przypadek ronienia w stadzie powinien zwrócić uwagę hodowcy i lekarza weterynarii na zaistniałe zjawisko, aby zapobiec rozwojowi danej jednostki chorobowej i zmniejszyć straty ekonomiczne. Zakres postępowania diagnostycznego zależny jest od skali ronień w danym stadzie. W przypadku nawet pojedynczego ronienia należy dokonać oględzin płodu, łożyska, a nawet dokonać sekcji płodu, aby podjąć decyzję co do dalszego postępowania.

Specjalistyczna diagnostyka ronień jest bardzo kosztowna, dlatego należy się zastanowić, jaki zakres tych badań należy wykonać. Duża liczba poronień w stadzie nakazuje wykonanie szerokiego zakresu badań laboratoryjnych. Taką sytuacją są np. 2-3 ronienia w okresie 2-3 tygodni lub gdy odsetek ronień przekracza 3-4% w stadzie w okresie jednego roku. Tok postępowania w przypadku każdego ronienia powinien być następujący: na początku należy przeprowadzić wywiad, w którym należy zwrócić uwagę na liczebność stada, program zarządzania zdrowiem i produkcyjnością stada, warunki środowiskowe, w których przebywają zwierzęta (dobrostan), ustalić liczbę ronień w ostatnim okresie oraz objawy kliniczne towarzyszące temu zjawisku. Następnie należy przeprowadzić badanie kliniczne krowy ze zwróceniem uwagi na choroby ogólnoustrojowe, kondycję zwierząt, zatrzymanie łożyska, ostre zapalenia gruczołu mlekowego.

Drugim istotnym kierunkiem badań jest poroniony płód – jego badanie sekcyjne, najlepiej przeprowadzone przez lekarza weterynarii z dobrą znajomością anatomii patologicznej lub w specjalistycznym ośrodku. Bardzo cennych informacji dostarcza również badanie łożyska, szczególnie w przypadku podejrzenia chorób zakaźnych. Najcenniejszych informacji dotyczących przyczyny ronienia dostarczą nam badania laboratoryjne: mikrobiologiczne, histopatologiczne, serologiczne. Do ich przeprowadzenia należy pobrać odpowiednie próby: do badań mikrobiologicznych konieczne jest pobranie od poronionego płodu płynu z trawieńca, wątrob...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy