Podstawowe różnice w fizjologii rozrodu bydła mięsnego i mlecznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podstawowe różnice w fizjologii rozrodu bydła mięsnego i mlecznego

Różnice fizjologiczne wpływające na rozród bydła mięsnego 

Jak wspomniano wcześniej, cielęta ras mięsnych, w przeciwieństwie do cieląt ras mlecznych, pozostają po urodzeniu przy matkach. Ma to znaczny wpływ na regulację hormonalną cyklu płciowego, co wpływa na stosowanie różnych programów synchronizacji rui. Należy zwrócić uwagę na aktywność jajników w czasie ciąży i w pierwszych dwóch tygodniach po wycieleniu, która jest identyczna u krów ras mięsnych oraz mlecznych (12, 14). W obu przypadkach występuje bezowulacyjny, falowy wzrost pęcherzyków jajnikowych, analogiczny do fazy lutealnej.

U bydła pod koniec ciąży dochodzi do wytwarzania kortyzolu przez korę nadnerczy płodu, co powoduje zwiększenie syntezy estrogenów przez łożysko. Dodatkowo sam wzrost poziomu estrogenów stymuluje wytwarzanie GnRH, powodując wyrzut FSH i LH. Między 7. a 10. dniem po porodzie rozpoczyna się ponowne pulsacyjne wydzielanie GnRH, co umożliwia wydzielanie FSH. W konsekwencji na jajnikach pojawiają się pierwsze pęcherzyki dominujące (3, 4, 22). Dopiero gdy organizm zwierzęcia jest w stanie utrzymać wyższą częstotliwość wydzielania GnRH, jest możliwość regeneracji rezerwy LH, w związku z czym może dojść do wzrostu fali pęcherzykowej zakończonej owulacją.

U krów mlecznych realne jest przywrócenie wydzielania LH pomiędzy drugim a trzecim tygodniem po porodzie. Teoretycznie jest zatem możliwość wprowadzenie krowy w cykliczność, ale ze względu na proces inwolucji macicy nie jest możliwe zapłodnienie. Zatem utrzymywane w prawidłowej kondycji zwierzęta mogą mieć ruję już trzy tygodnie po wycieleniu. U krów mięsnych natomiast obecność cielęcia i dodatkowo częste ssanie stymuluje wydzielanie prolaktyny, która wymusza na przysadce wydzielanie beta-endorfin. Są one przyczyną uniewrażliwienia osi podwzgórzowo-przysadkowej na estrogeny, co przeciwdziała syntezie GnRH, a w konsekwencji zakłóca pulsacyjne wydzielanie LH i jego amplitudę, przez co doprowadza do znacznie późniejszej, pi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy