Ostre poporodowe zapalenie macicy u krów

Ostre poporodowe zapalenie macicy u krów

Ostry poporodowy stan zapalny macicy

Jednakże u niektórych krów infekcje macicy mogą przebiegać także w sposób odmienny, a mianowicie przyjmować postać tzw. ostrego poporodowego stanu zapalnego macicy. Schorzenie to jest z reguły następstwem ciężkich porodów, zatrzymania łożyska i atonii macicy. Wymienione schorzenia są często skutkiem pomocy porodowej związanej z uszkodzeniem tkanek kanału rodnego. W sytuacjach tych bakterie wywołujące wspomniane wyżej poporodowe infekcje szczególnie łatwo wnikają do macicy cechującej się zmniejszoną kurczliwością. Namnażające się szybko drobnoustroje oraz produkowane przez nie toksyny są wchłaniane do krwi i wywołują ciężkie niekiedy objawy ogólne, jak utrata apetytu, apatia oraz spadek wydajności mlecznej. Temperatura u takich zwierząt może być podwyższona do 40-41°C, ale w niektórych przypadkach bywa także obniżona. Tętno i oddechy są przyspieszone, co może być błędnie brane jako objaw schorzeń dróg oddechowych. Charakterystycznym dla tego schorzenia objawem jest znacznie powiększona macica wypełniona wodnistą, cuchnącą zawartością płynną, wydostającą się na zewnątrz jako wypływ z dróg rodnych.

Wprawdzie wymienione wyżej symptomy są dość charakterystyczne, ale należy zwrócić baczną uwagę na odróżnienie tego schorzenia od zapalenia płuc, urazowego zapalenia czepca oraz ostrych stanów zapalnych gruczołu mlekowego.

Ostry stan zapalny macicy rozwija się bezpośrednio po porodzie, zaś pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w kilka dni później. Z reguły ma to miejsce w drugim tygodniu po porodzie. Istotą tego schorzenia jest to, że stan zapalny macicy jest znaczny i dotyczy nie tylko błony śluzowej macicy, jak to ma miejsce w innych infekcjach tego narządu, ale także obejmuje jego głębsze warstwy (mięśniówka). Następnie, rozszerzając się kolejno na inne organy i układy (wątroba, nerki, serce, stawy), obejmuje cały organizm. Dlatego też następstwem nieleczonego ostrego zapalenia macicy są z reguły przewlekłe schorzenia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy