Beztlenowce – ważna, trudna w rozpoznawaniu przyczyna biegunek prosiąt, warchlaków i tuczników - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Beztlenowce – ważna, trudna w rozpoznawaniu przyczyna biegunek prosiąt, warchlaków i tuczników

Zmiany sekcyjne

W przypadku postaci nadostrej i ostrej zmiany charakteryzują się stanem zapalnym i martwicą oraz obrzękiem błony śluzowej jelit cienkich. Umiejscawiają się one zwłaszcza w jelicie czczym, ale niekiedy również w jelicie ślepym i przednim odcinku okrężnicy. Zasięg zmian dotyczy zwykle kilku- lub kilkunastocentymetrowych odcinków przewodu pokarmowego. Stwierdza się przekrwienie węzłów chłonnych krezkowych. Znajdujący się w jamie otrzewnowej w większej niż normalnej ilości płyn ma barwę czerwoną. W przebiegu postaci podostrej i przewlekłej zmiany chorobowe cechują się zgrubieniem błony śluzowej jelita cienkiego i występującymi odcinkami martwicy. 

Badania laboratoryjne

Do badań bakteriologicznych przekazać należy podwiązane jelita cienkie ich zawartość lub zeskrobiny z błony śluzowej. Jelita lub zeskrobiny należy przesłać w schłodzeniu. 

Zwalczanie

Profilaktyka ogólna 

Tak jak w zakresie profilaktyki kolibakteriozy prosiąt, tak i w tym przypadku ważne jest odpowiednio wczesne wprowadzanie loch na stanowiska porodowe – co najmniej 2 tygodnie przed porodem. Istotna jest dbałość o optymalne warunki środowiskowe, przede wszystkim w zakresie ciepłoty w kojcach porodowych oraz czystości podłoża, na którym przebywają prosięta – noworodki. Ważne jest prowadzenie bieżącej dezynfekcji pomieszczeń (sucha dezynfekcja). Doświadczenia lekarzy duńskich, a także niektórych krajowych specjalistów wskazują, że dobre efekty daje podawanie lochom wysokoprośnym – przez 2 tygodnie przed porodem – preparatu BioPlus 2B – obecnie BioPlus YC – (probiotyk, w skład którego wchodzą przetrwalniki dwóch szczepów bakterii: Bacillus subtilis i Bacillus licheniformis), w podwyższonej (powyżej 400 g/tonę) dawce w paszy. Stosowanie tego probiotyku – zawartych w nim bakterii – prowadzi do blokady miejsc przyczepu dla antygenów C. perfringens (konkurencyjne wypieranie).

Według wielu specjalistów, korzystne efekty daje wykorzystywanie odpowiednio dobr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy