Aktywność biologiczna ZEN i jej wpływ na mikrobiotę jelit u niedojrzałych płciowo loszek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aktywność biologiczna ZEN i jej wpływ na mikrobiotę jelit u niedojrzałych płciowo loszek

Zmienność mikrobioty jelitowej

Mikroflora jelitowa odgrywa w organizmie bardzo istotną rolę w utrzymaniu homeostazy przewodu pokarmowego (5, 37), mimo że niektóre bakterie jelitowe biorą udział w inicjacji procesów chorobotwórczych w wyniku wzmocnienia początkowych stadiów zapalnych lub alergicznych.

Mikrobiota jelitowa bardzo znacząco wpływa na zdrowie gospodarza. Najczęściej poprzez procesy trawienne, anomalie odpornościowe, antagonizmy biologiczne i procesy dojrzewania. Czynniki wewnątrz- lub zewnątrzpochodne czy sam organizm mogą powodować zmiany ilościowe lub jakościowe mikrobioty jelitowej, co może prowadzić do określonych stanów chorobowych (42).

Problemy mikrobioty jelitowej podczas narażenia niskimi dawkami ZEN są opisywane w nielicznych publikacjach (6, 7, 33, 47). Zearalenon może demonstrować swą aktywność na całej długości przewodu pokarmowego, począwszy od opuszki dwunastnicy, która jest proksymalną częścią dwunastnicy, a kończąc przed brodawką dwunastnicy większą. W opuszce dwunastnicy panują warunki podobne jak w żołądku, z racji szczególnego dopływu krwi (39). W tym regionie dochodzi do stagnacji treści pokarmowej z racji niedorozwoju układu mięśniowego u młodych, niedojrzałych płciowo loszek. Na tym etapie mikrobiota jest dość uboga i charakteryzuje się jeszcze wpływem żołądka. Dotyczy to mikrobiotów typu Escherichia coli czy Enterococcus faecalis. Są to bakterie wszędobylskie, a powszechność ich występowania w przewodzie pokarmowym jest ogólnie znana, choćby z faktu tzw. odpowiedzialności za utrzymanie równowagi jelitowej (24), z wyjątkiem niektórych patogennych szczepów (3). Obraz zmienności w przypadku Escherichia coli i Enterococcus faecalis dokumentuje, że przebieg mikotoksykozy przy różnych dawkach narażenia ZEN jest bardzo niski.

Najkrótszym odcinkiem jelita cienkiego jest trzecia część dwunastnicy. Ponieważ jest to miejsce, w którym dochodzi do kontaktu i wymieszania paszy z wydzieliną żołądkową, żółcią i enzymami trawienny...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy