Trwają prace nad badaniami kontrolnymi krwi dla psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Trwają prace nad badaniami kontrolnymi krwi dla psów

Texas Agricultural and Mechanical University pracuje nad badaniami krwi, które będą miały identyfikować wczesne przypadki nowotworów u psów. Celem prac jest to, aby wkrótce lekarze weterynarii mogli zostać wyposażeni w narzędzie, które pomoże wykrywać chorobę we wczesnym stadium, kiedy można jeszcze zapobiec jej rozwojowi.

Onkolodzy z Texas Agricultural and Mechanical University College of Veterinary Medicine & Biomedical Sciences (CVM) rozpoczną testowanie Nu.Q (autorstwa VolitionRx) czyli pakietu rutynowych badań krwi dla unikalnych nukleosomów, które służą jako biomarkery w chorobie nowotworowej.

Jak mówi Eleanor M. Green, DVM, Dipl. ACVIM, Dipl. ABVP, dziekan Carl B. King z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej ‒ Celem współpracy z Volition jest zapewnienie wszystkim lekarzom weterynarii prostych i przystępnych cenowo rutynowych badań krwi, które mogą pomóc we wczesnej identyfikacji choroby oraz poprawić jakość życia zarówno zwierząt, jak i ich opiekunów.

Badania będą prowadzone pod okiem Heather Wilson-Robles, DVM, DACVIM, profesor nadzwyczajnej oraz Fred i Vola N. Palmer Chair, w onkologii porównawczej w CVM.

Dr Wilson Robles uważa, że platforma NU.Q ma potencjał by odmienić oblicze diagnostyki weterynaryjnej w przypadku chorób nowotworowych, będąc przy tym przystępnym cenowo i niezawodnym badaniem kontrolnym. Do tej pory nie wprowadzono tego typu badań w medycynie weterynaryjnej.

Texas A&M twierdzi, że wczesne zdiagnozowanie nowotworu nie tylko przedłuża życie, ale i poprawia jego jakość. Dodaje, że 25% z 55 milionów psów w USA ma duże prawdopodobieństwo zachowania na raka w którymś momencie swojego życia.

Źródło: Canine cancer screening test in the works

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy