Naukowcy znaleźli związek między agresją psów a bakteriami jelitowymi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Naukowcy znaleźli związek między agresją psów a bakteriami jelitowymi

Naukowcy z Oregon State University odkryli związek między mikroorganizmami jelitowymi a agresywnym zachowaniem u psów. 9 stycznia na portalu PeerJ opublikowano badanie pt. Aggresive dog Their, które stwierdza, że skład mikrobiomu jelitowego psa powoduje agresję lub na odwrót, przy czym istnieje tylko statystyczny związek między zachowaniem psa a mikroorganizmami, które są jego żywicielami.

Badacze przyjrzeli się 31 psom rasy pit bull (14 samcom i 17 samicom) uratowanym z walk psów. Każde zwierzę zostało zbadane przez agencję ds. dobrostanu zwierząt i zakwalifikowane jako agresywne lub nieagresywne. Próbki kału zostały pobrane i poddane analizie.

Wśród wszystkich próbek kału dominowały Firmicute, Fusobacteria, Bacteroidetes i Proteobacteria, ale ich liczebność różniła się między zwierzętami agresywnymi i nieagresywnymi. Proteobakterie i fuzobakterie były stosunkowo liczniejsze u psów nieagresywnych, natomiast firmity stosunkowo liczniejsze u psów agresywnych, jak wynika z komunikatu prasowego OSU. Inne różnice mikrobiologiczne pomiędzy psami agresywnymi i nieagresywnymi obserwowano w operacyjnej jednostce taksonomicznej.

Źródło: Scientists find dog aggression–gut microbe link

Czytaj także: Feline Grimace Scale ‒ nowe narzędzie do oceny bólu u kotów

Znajdź swoją kategorię

2816 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy