Żywienie zwierząt na różnych etapach ich życia – od szczenięcia/kocięcia do seniora - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie zwierząt na różnych etapach ich życia – od szczenięcia/kocięcia do seniora

Żywienie psów i kotów w podeszłym wieku

Za zwierzęta dojrzałe uważa się najczęściej psy i koty, które ukończyły 7. lub 8. rok życia – z wyjątkiem psów ras olbrzymich, które ten etap życia osiągają rok lub dwa lata wcześniej. Określenie „senior” stosuje się natomiast wobec zwierząt, które osiągnęły 75% przyjętej dla danej rasy i gatunku oczekiwanej długości życia (12). W praktyce za psa seniora postrzega się często zwierzę w wieku powyżej 10 lat w przypadku ras małych, a w przypadku ras olbrzymich już od około 8. roku życia (10, tab. 4).

Określenie senior lub geriatric jest stosowane również wobec kotów, które ukończyły 12. rok życia (13). Wraz z wiekiem u zwierząt zmienia się zawartość tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej w organizmie. Sprawia to, że u zwierząt starszych zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki pokarmowe znacząco się zmienia.

Tab. 5. Sugerowany wiek geriatryczny dla psów różnych ras (14)

Wraz z wiekiem u psów, szczególnie tych cierpiących na choroby układu ruchu, nadwagę lub otyłość, cukrzycę lub inne dolegliwości zmniejszające aktywność fizyczną, zapotrzebowanie na energię zmniejsza się nawet o 30-40%. Zdrowe, aktywne starsze psy nie zawsze jednak będą potrzebowały takiej korekty w dziennej podaży energii (14). U kotów po 11. roku życia zapotrzebowanie na energię wzrasta. Może to wynikać ze zmniejszonej zdolności organizmu do przyswajania tłuszczów i białek.

U zwierząt tych zaobserwowano także spadek masy ciała, masy mięśniowej i zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie po 11. roku życia (15). Żywienie kotów w podeszłym wieku powinno więc przede wszystkim skupiać się na utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zapobieganiu niedowadze.

W żywieniu zwierząt geriatrycznych, które nie cierpią na choroby wymagające ograniczenia podaży białka, powinno się unikać ograniczania zawartości tego składnika w diecie. Niedobory białka mogą przyspieszyć typowy dla zwierząt geriatrycznych zanik tkanki mięśniowej. Przyjmuje się, że ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy