Żywienie psów rosnących ras dużych – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów rosnących ras dużych – cz. I

Jakie składniki są niezbędne w żywieniu juniora?

Białko

Zapotrzebowanie szczeniąt na białko różni się pod względem jakościowym i ilościowym z zapotrzebowaniem psów dorosłych. W momencie odsadzenia zwierzę przechodzi z mleka matki, które zawiera 33% białka w masie pokarmu na pokarm stały, który także w początkowym okresie po odsadzeniu powinien zawierać porównywalną ilość białka. Przyjmuje się, że pies rosnący powinien otrzymywać co najmniej 25% białka w suchej masie karmy. Później, wraz ze wzrostem zwierzęcia, ilość białka w pokarmie może się o kilka procent zmniejszyć. Ważne jest także, aby pokarm dla szczeniąt zawierał wysokie ilości argininy, która jest aminokwasem niezbędnym dla psów rosnących, a warunkowo niezbędnym dla psów dorosłych.

Tłuszcz

Tłuszcz podawany szczeniętom jest nie tylko źródłem energii, ale także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Biorąc pod uwagę wartość energetyczną tłuszczu, pokarm dla psów rosnących powinien zawierać co najmniej 10% w suchej masie, ale może sięgać nawet 25%. Psy rosnące powinny otrzymywać co najmniej 250 mg/kg m.c. kwasu linolowego (niezbędny kwas tłuszczowy omega-6). Zapotrzebowanie na kwas dokozaheksaenowy (DHA – niezbędny kwas tłuszczowy n-3) nie zostało dotychczas jednoznacznie określone, ale wiadomo, że kwas ten jest niezbędny, ponieważ wspomaga rozwój mózgu, wzroku i słuchu u szczeniąt. Psy dorosłe są w stanie przekształcać kwas linolenowy w DHA, ale u szczeniąt mechanizm ten jest upośledzony, co sprawia, że DHA jest dla szczeniąt niezbędnym kwasem tłuszczowym.

Wapń i fosfor

Wapń i fosfor to dwa kluczowe z punktu widzenia wzrostu szczenięcia składniki mineralne. Szczenięta potrzebują znacznie więcej wapnia i fosforu niż psy dorosłe. O poziomie wapnia i fosforu w organizmie szczeniaka decyduje nie tylko zawartość w pokarmie, ale także stopień wchłaniania z przewodu pokarmowego. Początkowo szczenięta wchłaniają wapń w sposób bierny, więc ilość wapnia wchłoniętego jest w pewnym sensie odzwier...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy