Wyrównanie zaburzeń trawienia i ograniczanie zaburzeń wchłaniania jelitowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyrównanie zaburzeń trawienia i ograniczanie zaburzeń wchłaniania jelitowego

Porównanie profili diet przemysłowych

W standardzie rekomendowane są diety weterynaryjne o nazwach nawiązujących do słowa gastrointestinal po angielsku, co oznacza nie mniej, nie więcej: żołądkowo-jelitowy. W ramach rekomendacji w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2020/354 z dnia 4 marca 2020 r. możemy dowiedzieć się z wpisów nr 19 i 20, że do wyrównania zaburzeń trawienia i ograniczania wchłaniania jelitowego w ramach rekomendacji zalecana jest dieta wysokostrawna o niskiej zawartości włókna (włókno surowe ≤ 44 g/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12%) bądź o zwiększonej zawartości włókna (włókno surowe > 44 g/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12%).

W przypadku zaburzeń wchłaniania rekomendowana jest też zwiększona zawartość sodu (≥ 1,8 g/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12%) i potasu (≥ 5 g/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12%). Rozporządzenie nie reguluje ani rodzaju, ani poziomu białka czy tłuszczu, narzucając tylko pojęcie wysokiej strawności – która może być opacznie zrozumiana przez pryzmat wiedzy powszechnej i aktualnych mód oraz przekonań w kwestii definiowania produktów mniej lub bardziej strawnych. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie oferty na rynku, na wyk. 1 przedstawiono różnice między powszechnie dostępnymi na rynku polskim dietami typu „gastrointestinal” oraz „hypoallergenic” rekomendowanymi w wyrównywaniu zaburzeń trawienia, uszeregowane wg  rosnącego poziomu tłuszczu (w drugiej kolejności białka).

Jak widać z analizy, każda z tych karm różni się od siebie istotnie na poziomie makroskładników, a dodatkowo są one skomponowane z różnych surowców i dostarczają różne ilości i rodzaje białka. Poziom włókna całkowitego (tam gdzie było to deklarowane), mieści się w widełkach 6,7-8,5 g/100 g karmy; oprócz Royal Canin Gastronitestinal High Fibre, gdzie jest to 20 g/100 g (co widać po istotnie niższej energetyczności tej karmy).

Wyzwaniem jest przeważnie stworzenie łatwo dos...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy