Preparaty mlekozastępcze w żywieniu szczeniąt i kociąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Preparaty mlekozastępcze w żywieniu szczeniąt i kociąt

Żywienie szczeniąt i kociąt to jedno z największych wyzwań w hodowli psów i kotów. Każdy opiekun wie, że prawidłowy wzrost i rozwój szczeniaka/kocięta to gwarancja jego zdrowia w wieku dorosłym.

W warunkach prawidłowych (przy obecności i udziale suki/kocicy) żywienie młodych organizmów do momentu odsadzenia to przede wszystkim dokarmianie. Zakładamy bowiem, że w tym okresie młode są nadal karmione przez swoją matkę, a podawany im pokarm ma służyć jedynie nauczeniu ich jedzenia czegoś innego niż tylko mleko w najbardziej ze sprzyjających warunków: w obecności matki. Ponadto wprowadzenie pokarmu stałego, nawet w niewielkich ilościach, w znaczący sposób przyspiesza dojrzewanie przewodu pokarmowego, dlatego owo dokarmianie przed odsadzeniem odgrywa także ważną rolę z punktu widzenia prawidłowego rozwoju szczenięcia/kocięcia.

Komercyjne preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt są dostępne od dłuższego czasu i są powszechnie wykorzystywane w odchowie sierot, chorych lub osłabionych noworodków, do uzupełnienia mleka, szczególnie w przypadku szczeniąt w dużych miotach, oraz do mieszania z komercyjną karmą w okresie odsadzania.

Dostępnych jest wiele produktów, ale w przeciwieństwie do innych karm dla zwierząt domowych, normy dotyczące pokrycia zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze, które te produkty mają spełniać, nie są jasno określone. Czynniki te utrudniają opiekunom zwierząt i lekarzom weterynarii dobór odpowiednich preparatów mlekozastępczych do potrzeb kociąt i szczeniąt. Preparaty mlekozastępcze są dość zróżnicowaną grupą produktów, pod względem zarówno zawartości niezbędnych składników odżywczych, jak i surowców, z których są skomponowane. Ważnym atrybutem ich jakości i sensowności wykorzystania pozostaje najwierniejsze odzwierciedlenie ilości i proporcji składników odżywczych w odniesieniu do mleka kotki i suki.

Głównym pokarmem szczeniaka do momentu odsadzenia jest oczywiście mleko matki, a bezpośrednio po porodzie siara. Mleko i ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2816 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy