Niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe w żywieniu psów – każdy ich rodzaj ma znaczenie

Niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe w żywieniu psów – każdy ich rodzaj ma znaczenie

Tłuszcze (lipidy) pod względem budowy chemicznej są złożoną grupą związków biologicznie czynnych występujących w wielu postaciach w każdej żywej komórce, zarówno zwierzęcej, jak i roślinnej. Do biologicznie czynnych lipidów należą triacyloglicerole – związki obojętne (estry glicerolu i trzech kwasów tłuszczowych), fosfolipidy (estry glicerolu, dwóch kwasów tłuszczowych, fosforanu i innych związków, np. inozytolu, choliny czy seryny), sterole (np. cholesterol i jego pochodne takie jak hormony steroidowe, kwasy żółciowe) oraz wolne kwasy tłuszczowe.

Kwasy tłuszczowe są syntetyzowane w większości tkanek zwierząt (wątroba, nerki, mózg, płuca, gruczoł sutkowy, tkanka tłuszczowa) z acetylo-CoA przy udziale wielu kofaktorów: jonów magnezu, NADPH, ATP, biotyny, jonów węglanowych. Nienasycone kwasy tłuszczowe powstają poprzez przemiany kwasu palmitynowego (16:0), który ulega wydłużeniu do kwasu stearynowego (18:0), ten następnie jest przekształcany do jednonienasyconego kwasu olejowego (18:1). Jednakże w odróżnieniu od roślin zwierzęta mają ograniczoną zdolność desaturacji i wydłużania (elongacji) łańcucha węglowego kwasów tłuszczowych. Dlatego też konieczne jest przyjmowanie wraz z dietą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – NNKT. Liczba podwójnych wiązań w cząsteczce kwasu tłuszczowego determinuje jego aktywność biologiczną, ale także wskazuje na chemiczną niestabilność – podwójne wiązanie w znaczący sposób osłabia wiązanie C-C. Do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, którym przypisuje się szerokie spektrum możliwych oddziaływań na komórkę, zalicza się kwasy jedno- i wielonienasycone (1-5).

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe

Głównym przedstawicielem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie jest kwas olejowy (18:1, n-9) powstały na skutek działania delta-9-desaturazy. Aktywność tego enzymu jest uzależniona od składu diety, dieta bogata w cholesterol zwiększa aktywność delta-9-desaturazy, przez co zwiększa się korzystny stosunek ilośc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy