Atopowe zapalenie skóry jest najpowszechniej występującą chorobą skóry u psów

Atopowe zapalenie skóry jest najpowszechniej występującą chorobą skóry u psów

Czy leczenie atopowego zapalenia skóry u psów różni się od leczenia tej choroby u innych gatunków?

Istnieje wiele podobieństw w pomiędzy AZS u psów, ludzi czy koni, jak również skórnym zespołem atopowym u kotów (obecnie używana nazwa choroby u tego gatunku). Leczenie zawsze w pierwszej kolejności ma na celu łagodzenie objawów świądu. Dla psów dostępnych jest więcej leków niż dla kotów i koni. Przykładowo, lokiwetmab dostępny jest wyłącznie dla tego gatunku, podobnie jest w przypadku komórek macierzystych, badania skupiają się nad leczeniem choroby u psów. U ludzi z kolei powszechnie stosowane są leki przeciwhistaminowe, których skuteczność u psów jest niewielka. Również leczenie miejscowe, często stosowane u ludzi z AZS, ma mniejsze zastosowanie u psów. Z oczywistych, głównie ekonomicznych względów, leczenie różni się od używanego u koni, u których z powodu wysokich kosztów nie stosuje się leczenia z zastosowaniem cyklosporyny, leku o znacznej skuteczności u psów i kotów. Natomiast leczenie swoiste, czyli odczulanie, stosowane jest z powodzeniem zarówno u psów, jak i ludzi, koni i kotów.

Jakie wtórne dermatozy najczęściej towarzyszą chorobie pierwotnej, jaką jest atopowe zapalenie skóry?

Zdecydowane najpowszechniej u psów z AZS występują malassezioza i ropne zapalenie skóry. Występowania malasseziozy u takich pacjentów jest na tyle powszechne, że w kryteriach diagnostycznych choroby wg Favrota fakt jej występowania jest jednym z kryteriów wskazujących na AZS. Powszechne są też zapalenia ropne, szczególnie zapalenie mieszków włosowych.

Powikłania powinny być zawsze leczone równocześnie z chorobą pierwotną. Należy również dodać, że AZS jest pierwotną przyczyną zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego i z tego powodu choroba ta jest powszechna u osobników atopowych (głównie w postaci rumieniowo-woszczynowego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego).

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną, czy zatem niektóre rasy są bardziej narażone n...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy