Wpływ pre- i probiotyków na wybrane zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ pre- i probiotyków na wybrane zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów i kotów

Prebiotyki jako dodatek żywieniowy u psów i kotów

Prebiotyki to składniki pożywienia nieulegające trawieniu, pobudzające wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii obecnych w jelicie grubym.

Prebiotykami mogą być:

nietrawiona skrobia, polisacharydy (pektyny, guma guarowa i owsiana), oligosacharydy.

Najwięcej uwagi poświęca się sacharydom z grupy inuliny i fruktozooligosacharydom. W niewielu opracowaniach naukowych dowiedziono, że dodatek prebiotyków do pokarmu dla psów i kotów może korzystnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie ich przewodu pokarmowego i ogólnego działania na inne organy czy układy w organizmie. Zdrowe psy żywione pokarmem z dodatkiem cykorii, która zawiera fermentujące oligosacharydy, wydalały kał o konsystencji twardej, charakteryzujący się także niższym pH.

W badaniach mikrobiologicznych tego kału wykazano wzrost bakterii z rodzaju Bifidobacterium spp., jak również nieznaczny wzrost bakterii z rodzaju Clostridium perfringens, w porównaniu z psami, które były żywione wysokobiałkowym pokarmem (37). W innych badaniach wykazano, że żywienie psów pokarmem ubogim we włókno pokarmowe (7,5 g/na dzień) przez 2 tygodnie skutkowało obniżonym wzrostem bakterii z rodzaju Fusobacterium spp. w wydalanym kale oraz wzrostem bakterii z rodzaju Firmicutes (38).

Obecnie nowe rodzaje prebiotyków wydają się obiecującą nadzieją jako dodatki do karm czy określonych diet weterynaryjnych. W badaniach przeprowadzonych przez Beloshapka i wsp. (16), którzy wykorzystywali dodatek polidekstrozy do karmy, a następnie badali próbki kału od psów, stwierdzono wzrost octanu i propionianiu w badanych próbkach oraz obniżenie pH i zawartości indoli w badanym kale.

Ponadto stwierdzili w przebadanych próbkach zmniejszenie populacji bakterii z rodzaju Clostridium perfringens, natomiast bakterie z rodzajów Escherichia coli, Lactobacillus i Bifidobacterium utrzymywały się na stałym poziomie.

W przeciwieństwie do psów, w diecie kotów jest więc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy