Dieta onkologiczna dla psa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta onkologiczna dla psa

Antyoksydanty

Układ immunologiczny organizmu ma za zadanie neutralizować wolne rodniki i inne czynniki sprzyjające nowotworzeniu oraz identyfikować i unicestwiać te komórki, w których taka przemiana zdążyła się już dokonać. W sytuacji niedoborów pokarmowych mechanizmy odpornościowe tracą sprawność i skuteczność funkcji obronnych. Ważne jest regularne dostarczanie organizmowi związków wspomagających aktywność układu immunologicznego, czyli przeciwutleniaczy (antyoksydantów).

Tab. 4. Antyoksydanty w diecie nowotworowej

Związki mineralne

Występują pierwiastki, które zajmują szczególne miejsce w problematyce chorób nowotworowych. Należy tutaj wymienić przede wszystkim mikroelementy, takie jak: selen, miedź, cynk czy żelazo.

Tab. 5. Związki mineralne w diecie onkologicznej

Podsumowanie

To, co podajemy naszym pupilom, wpływa na ich zdrowie i rozwój. Nieodpowiednie żywienie niesie za sobą szereg schorzeń. Źle skomponowane składniki w diecie mogą rzutować na rozwój choroby nowotworowej u psów. Nowotwór czerpie energię głównie z przemian węglowodanów, dlatego dieta onkologiczna powinna być wysokokaloryczna, wysokobiałkowa, wysokotłuszczowa, ale z ograniczoną ilością węglowodanów. Kalorie naszemu pacjentowi powinniśmy dostarczyć głównie w postaci białek i tłuszczów. Ważne, by w diecie nie zabrakło niezbędnych witamin antyoksydacyjnych, takich jak: witaminy A, E, K i C, oraz związków mineralnych, takich jak: selen, miedź, cynk czy żelazo.

mgr inż. Karolina KwaśnicaKatedra Żywienia i Dietetyki Zwierząt Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w KrakowiePrzychodnia Weterynaryjna Therios w Myślenicach

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy