Wpływ stosowania preparatu zawierającego Ascophyllum Nodosum na indeks zdrowia jamy ustnej psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ stosowania preparatu zawierającego Ascophyllum Nodosum na indeks zdrowia jamy ustnej psów i kotów

Opisywane badania były wykonywane przez kilkunastu różnych ludzi. Z reguły w studiach terenowych stawia się warunek wykonywania obserwacji przez jedną i tę samą osobę. Takie wymagania dotyczą jednak sytuacji, gdy stosuje się bardziej precyzyjne metody oznaczania parametrów klinicznych (na przykład indeks krwawienia dziąseł). Badania wykonywane na potrzeby Veterinary Oral Health Council (VOHC) mają dużo wyższe i precyzyjne wymagania, opisane na stronie www.vohc.org (21). Wiarygodność oraz powtarzalność zastosowanej w badaniach metody opierają się przede wszystkim na tym, że wszyscy uczestnicy byli szkoleni w ten sam sposób i przez tych samych nauczycieli, zaś sama metoda jest prosta i stosunkowo nieczuła na czynnik ludzki. Badani pacjenci przebywali w różnych warunkach, mogli otrzymywać diety różnych producentów, natomiast nie stosowano u nich żadnych dodatkowych środków higienicznych.

Na podstawie otrzymanych wyników można uznać podawanie preparatu zawierającego Ascophyllum Nodosum za metodę higieny pasywnej, przynoszącej konkretny wynik zdrowotny w badanej grupie pacjentów. Należy również dodać, że byłyby wskazane dłuższe obserwacje przeprowadzone na większej populacji osobników, tym bardziej, że różnice pomiędzy grupami kontrolną i badaną, chociaż widoczne już od 2. tygodnia stosowania, okazały się istotne statystycznie dopiero po 6 tygodniach podawania preparatu.

Ważnym punktem w dyskusji jest analiza wyników porównania poziomu higieny jamy ustnej zaprezentowanych w tab. 1, s. 75. Wyniki te świadczą o pewnym postępie cywilizacyjnym w społeczności posiadaczy psów i kotów w Polsce, gdyż tak należy traktować wyższe odsetki czworonogów, u których realizowano higienę jamy ustnej. Wartości te wzrosły prawie dwukrotnie u psów oraz o 2% więcej u kotów. Zwraca uwagę, że w efekcie poprawił się indeks zdrowia u tych zwierząt, z czego najważniejszym parametrem jest zmniejszenie o 3% liczby zwierząt z cechami choroby przyzębia.

U kotów zwraca uwagę w obu okresa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy