Przepuklina przeponowa – zasady postępowania oraz opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepuklina przeponowa – zasady postępowania oraz opis przypadku

Etiologia i rodzaje przepuklin

Przepuklina przeponowa najczęściej powstaje w wyniku przerwania ciągłości przepony na skutek gwałtownego urazu, często połączonego z masywnym uciskiem na jamę brzuszną i jej narządy (wypadek samochodowy, motocyklowy). Jest ona nazywana przepukliną traumatyczną (1, 3, 5).

Mniej częstą formą przepukliny są przepukliny wrodzone: osierdziowo-przeponowe i opłucnowo-przeponowe. Ich powstanie związane jest z defektem w budowie przepony lub urazem przegrody poprzecznej jeszcze z okresu prenatalnego (3, 5). Istnieje również przepuklina przeponowa, która powstaje u pewnej grupy zwierząt na skutek defektu w obrębie budowy tkanki łącznej (3).

Objawy kliniczne

Objawy kliniczne przepukliny przeponowej związane są w głównej mierze z brakiem możliwości wytworzenia ujemnego ciśnienia w jamie opłucnej, uciskiem narządów wewnętrznych jamy brzusznej na płuca i osierdzie, a także z ich niedotlenieniem w wyniku uwięźnięcia we wrotach przepony (5).

Najczęstszymi objawami przepukliny przeponowej z układu oddechowego są: duszność, przyśpieszony oddech, nietolerancja wysiłkowa. Oddechy mogą być także płytsze, zwłaszcza w przypadku bólu związanego np. ze złamaniem żeber (3, 5). Wyrównane ciśnienie między klatką piersiową a jamą brzuszną powoduje, że mięśnie ścienne klatki piersiowej i jamy brzusznej przejmują funkcję oddechową – obserwujemy je w postaci tzw. paradoksalnych oddechów brzusznych. Dodatkowo pojawienie się wyżej wymienionych objawów znacznie przyśpiesza i nasila zwiększone gromadzenie płynu opłucnowo-otrzewnowego oraz wzdęcie i rozszerzenie żołądka i jelit.

Do najpoważniejszych zaburzeń krążeniowych związanych z przepukliną przeponową dochodzi w wyniku wrodzonej przepukliny osierdziowo-przeponowej. Niemniej w przypadku przepukliny opłucnowo-przeponowej narządy jamy brzusznej mogą spowodować równie groźne powikłania, zwłaszcza jeżeli wywierają nacisk na cienkościenną prawą stronę (komorę i przedsionek) serca. Do objawów tych na...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy