One Health – poprzez zdrowie zwierząt do zdrowia ludzi. Dobór postępowania przeciwpasożytniczego do stylu życia kota - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

One Health – poprzez zdrowie zwierząt do zdrowia ludzi. Dobór postępowania przeciwpasożytniczego do stylu życia kota

Inwazje pasożytnicze

Pchły

Pchły (3) Ctenocephalides felis i C. canis są najczęściej występującymi pasożytami zewnętrznymi występującymi u kotów. Ich ugryzienia powodują silne reakcje miejscowe w postaci świądu i miejscowego odczynu zapalnego zarówno u kotów, jak i u ludzi. Pchły przenoszą bakterie Bartonella henselae, a także są żywicielem pośrednim tasiemca psiego Dipylidium caninum. Koty mogą zarażać się tasiemcem podczas rytualnej samopielęgnacji okrywy włosowej. Zdarza się, że człowiek zarazi się tasiemcem psim na skutek przypadkowego połknięcia pchły, np. podczas snu w obecności kota, na którym żerują pchły. Inwazjom pcheł można skutecznie zapobiegać, zwalczając je na zwierzętach oraz w środowisku bytowania zwierzęcia. W ostatnich latach segment leków przeciwpasożytniczych przeciwko pasożytom zewnętrznym bardzo intensywnie się rozwinął. Jest cały arsenał skutecznych i bezpiecznych leków do stosowania (4, 10, 11).

Świerzb drążący koci

Świerzb drążący koci (4, 10, 11) (łac. Notoedres cati) wywołuje notoedrozę u kotów, chorobę podobną swoim przebiegiem do sarkoptozy psów, nieuznawaną za zoonozę, choć u ludzi obserwuje się przejściowe zapalenie skóry po inwazji tego pasożyta.

Kleszcze

Kleszcze (4, 10, 11) – u sprawnych, zdrowych kotów stosunkowo rzadko spotyka się kleszcze, gdyż koty potrafią skutecznie usuwać je z powierzchni skóry. Mając jednak na względzie potencjalną możliwość inwazji kleszczy u kotów i przyniesienie ich z podwórka do domu oraz fakt, że najskuteczniejszą obroną człowieka przed kleszczami jest zwalczanie ich na zwierzętach, należy poddać koty okresowym zabiegom zabezpieczenia przed tymi pasożytami. Warto mieć także na uwadze sytuację, do jakiej może dojść, gdy kot zabezpieczony preparatami naskórnymi położy się obok swojego opiekuna.

Kleszcz, czując się niekomfortowo na takim kocie, jest w stanie zmienić żywiciela i przejść z kota na człowieka (ryc. 2) (1). W związku z coraz większą i lepszą świadomością ogółu społec...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy