Oponiak kanału kręgowego u kota – proces diagnostyczny, leczenie, wynik, komplikacje Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Oponiak kanału kręgowego u kota – proces diagnostyczny, leczenie, wynik, komplikacje Opis przypadku

Alternatywne metody leczenia

Wysoką skuteczność, przy jednoczesnym niskim odsetku powikłań, opisano, stosując radiochirurgię stereotaktyczną w leczeniu oponiaków u zwierząt (8, 9). Zabieg polega na niszczeniu guza poprzez promieniowanie uzyskiwane z wielu punktowych źródeł dających wiązki skupiające się w jednym punkcie (np. urządzenie gamma-knife). W ten sposób uzyskuje się dużą gęstość promieniowania w bardzo małym obszarze. Powikłania w opisywanych zabiegach były mniejsze niż w przypadku tradycyjnego postępowania chirurgicznego.

Ze względu na obecność receptorów dla progesteronu w komórkach nowotworowych łagodnych form oponiaków przeprowadzono badania, stosując leki blokujące receptor progesteronowy (10, 11). Ich wyniki opisano jako obiecujące.

Istnieją publikacje opisujące leczenie oponiaków u zwierząt metodą immunoterapii nieswoistej. W tym celu izolowano z krwi obwodowej limfocyty, które technikami klonowania namnażano in vitro i po osiągnięciu odpowiedniej koncentracji podawano do zbiornika wielkiego (12). Również w tych przypadkach wyniki określono jako obiecujące.

Opis przypadku

Kot rasy europejskiej w wieku lat 7,5 został przyjęty z powodu narastającej niezborności i porażenia tylnych kończyn. Właściciel zauważył pierwsze objawy około 5 miesięcy przed wizytą. Kot był diagnozowany wcześniej klinicznie i leczony w związku z podejrzeniem przebycia urazu kręgosłupa/rdzenia kręgowego. W dniu przyjęcia kot był w dobrym stanie ogólnym, wyniki podstawowych badań biochemicznych i morfologii były w granicach norm. Badaniem neurologicznym stwierdzono niedowład tylnych kończyn, zaburzenia czucia powierzchownego, proprioceptywnego. Wygórowane odruchy jedno- i dwusynaptyczne, wzmożone napięcie mięśni tylnych kończyn. Kot nie kontrolował aktu mikcji, zwieracz p. moczowego był w stanie wzmożonego napięcia. Badanie neurologiczne odruchów rdzeniowych na przednich kończynach nie wykazało nieprawidłowości, podobnie jak badanie nerwów czaszkowych. Wykonano...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy