Działania niepożądane leków przeciwnowotworowych stosowanych w onkologii psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Działania niepożądane leków przeciwnowotworowych stosowanych w onkologii psów i kotów

Nowe terapie biologiczne

Nowe terapie biologiczne, w tym immunoterapie z zastosowaniem wirusów onkolitycznych, są lepiej tolerowane niż standardowa chemioterapia (tab. 1). Ich działanie przeciwnowotworowe opiera się na wykorzystaniu naturalnych mechanizmów immunologicznych (w tym zjawiska pamięci immunologicznej), w walce z komórkami nowotworowymi, co z pewnością stanie się terapią przyszłości zarówno w medycynie weterynaryjnej, jak i medycynie człowieka (26).

Tab. 1. Porównanie chemioterapii przeciwnowotworowej i onkologicznej terapii biologicznej (27) C – chemioterapia przeciwnowotworowa, B – terapie „biologiczne”
Skróty: HER – ang. human epidermal growth factor receptor; VEGF – ang. vascular endothelial growth factor (27); * Fizjologiczne – w rozumieniu wykorzystania naturalnych funkcji organizmu zwierzęcia; złożonych procesów zachodzących na różnych poziomach organizacji życia (komórkowym, narządowym, systemowym, włączając układ: sercowo-naczyniowy, oddechowy, pokarmowy, wydalniczy, wewnątrzwydzielniczy, rozrodczy oraz nerwowy) (27)

Mimo że różnorodność i liczba efektów ubocznych może zniechęcać, warto podjąć ryzyko związane ze stosowaniem leków cytostatycznych. Pacjenci doświadczający AE o nasileniu średnim lub ciężkim wymagają obniżenia dawki cytostatyku o 20-25% (14, 27). Obecnie do precyzyjnej oceny toksyczności chemioterapii nowotworów u psów stosuje się szczegółowe wytyczne opracowane przez Veterinary Cooperative Oncology Group w 2011 r. (1). Nie zapominajmy o możliwościach, jakie daje nam w tych czasach farmakologia – pomijając uzyskanie w części przypadków całkowitej remisji, jesteśmy zdolni do wydłużenia życia pacjenta i istotnej poprawy jego jakości. Połączenie wiedzy teoretycznej i doświadczenia zdobytego w pracy klinicznej, a co najważniejsze – współpraca onkologa, internisty, kardiologa i radiologa weterynaryjnego pozwala przewidywać ryzyko, jak również radzić sobie z już zaistniałymi incydentami u pacjenta poddanego leczeniu przeciwn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy