Najgroźniejsze choroby odkleszczowe psów – leczenie i zapobieganie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Najgroźniejsze choroby odkleszczowe psów – leczenie i zapobieganie

Najszybszą i najpewniejszą metodą diagnostyczną w babeszjozie psów jest wykonanie utrwalonego rozmazu krwi zabarwionego metodą Giemzy lub gotowymi zestawami. Aby uzyskać większą pewność, krew należy pobierać w miarę możliwości w trakcie parazytemii (manifestuje się podwyższoną temperaturą ciała) i z naczyń obwodowych. Taką dobrą lokalizacją jest ucho psa, wygolone i zdezynfekowane, nacięcie zwykle nie powoduje krwawienia, wyciśnięte krople krwi (ok. 3-4) przenosi się na szkiełka podstawowe i wykonuje rozmazy barwione wg wybranej techniki. Najbardziej typową postacią Babesia canis w erytrocytach jest postać buławkowata (gruszkowata), długości do 5 µm, można także spotkać postaci pierścieniowate lub pełzakowate.

W immunoprofilaktyce babeszjozy psów nie wynaleziono do tej pory szczepionki o odpowiednio wysokiej skuteczności. W leczeniu stosuje się leki o dużej toksyczności dla żywiciela, wymagające ostrożności w podawaniu. Lekiem z wyboru jest imidokarb podawany w dawce 3-6 mg/kg s.c., jednokrotnie, oprócz tego w użyciu jest także diminazen, podawany w dawce 3 mg/kg s.c. głęboko domięśniowo, bolesny, pentamidyna – 4 mg/kg s.c. (8). W przypadku szczepów B. canis odpornych na imidokarb możliwe jest zastosowanie chlorochiny (21). Leczeniu przyczynowemu powinno towarzyszyć leczenie objawowe: płynoterapia, transfuzja, leki osłaniające wątrobę, antybiotyki (występuje silny spadek odporności) i leki stosowne do występujących objawów.

Borelioza psów

Czynnikiem wywołującym boreliozę jest Borrelia burgdorferi opisana po raz pierwszy w 1982 r. w USA jako czynnik wywołujący chorobę z Lyme u ludzi. Obecnie gatunek Borrelia burgdorferi dzieli się na podgatunki, z których patogenne dla ludzi i psów są: Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia afzelii i Borrelia garrini (13, 19). Borrelia sp. umiejscawia się u kleszcza w jego jelicie środkowym. Podczas ssania krwi następuje zmiana pH i temperatury w jelicie kleszcza, co sprawia modyfikację struktury powierzchniowej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy