Nagłe przypadki w okulistyce weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nagłe przypadki w okulistyce weterynaryjnej

W okulistyce weterynaryjnej za nagłe uważamy następujące przypadki: wypadnięcie gałki ocznej, uraz tępy lub penetrujący gałki ocznej, rany rogówki, rany powiek (1). W artykule zostały omówione przyczyny, tok postępowania, leczenie, komplikacje i rokowania.

Wypadnięcie gałki ocznej

To chyba najbardziej nagły przypadek w okulistyce weterynaryjnej. Podjęcie szybkich i odpowiednich działań decyduje tutaj o uratowaniu gałki ocznej, a co za tym idzie – wzroku.

Najczęściej problem ten dotyczy ras brachycefalicznych. Płytkie osadzenie gałek w oczodołach i niedomykalność powiek są przyczynami wypadania gałek ocznych u tych psów nawet przy niewielkich urazach. Takimi urazami są: gwałtowne pociągnięcie za skórę na karku, uderzenie boczne w głowę (wypadek uliczny, kopnięcie), zabawa/walka z innym psem. Te dwie ostatnie przyczyny dotyczą także wszystkich innych ras (3).

Przez wypadnięcie gałki ocznej rozumiemy przemieszczenie się całej gałki poza krawędzie powiek/szpary powiekowej (ryc. 1, str. 28). Wypadnięcie gałki ocznej bardzo szybko prowadzi do wielu zmian patologicznych w jej obrębie. I tak szarpnięcie nerwu wzrokowego podczas przemieszczania się gałki może spowodować trwałą utratę wzroku; powstający obrzęk tkanek oczodołowych po wypadnięciu gałki upośledza krążenie krwi w tej okolicy, co może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w samej gałce ocznej; mięśnie gałki ocznej ulegają najczęściej zerwaniu, co może być przyczyną trwałego zeza; zbyt długa ekspozycja nie chronionej powiekami rogówki na działanie środowiska zewnętrznego doprowadza do jej wysychania i keratopatii (3, 4).

Ponieważ działania mające na celu zachowanie gałki ocznej po jej wypadnięciu związane są z działaniami chirurgicznymi, zawsze należy pamiętać, aby oprócz pełnego badania okulistycznego wykonać w tym przypadku również pełne badanie stanu ogólnego zwierzęcia.

Jeśli istnieje nawet najmniejsza szansa na uratowanie gałki ocznej po jej wypadnięciu, zawsze należy podjąć próbę jej re...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy