Własna praktyka weterynaryjna – wyobrażenia a rzeczywistość – cz. VI. Zarządzanie operacyjne lecznicą weterynaryjną

Własna praktyka weterynaryjna – wyobrażenia a rzeczywistość – cz. VI. Zarządzanie operacyjne lecznicą weterynaryjną

Rekomendacje #2

1. Jasność komunikacji jest kluczowa

Oczywiście najlepszą techniką zarządzania jest przede wszystkim unikanie „scope creep”! Dobra, jasna komunikacja ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania projektu na właściwym torze – jeśli zadanie jest niejasne, pełzanie zakresu jest znacznie bardziej prawdopodobne. Niejasne oczekiwania są otwarte na interpretację, co oznacza, że wynik może nie być zgodny z oczekiwaniami, a niejasne granice oznaczają, że członkowie zespołu mogą spędzać zbyt dużo lub zbyt mało czasu nad danym elementem.

2. Zbyt wielu interesariuszy (chętnych)

Pełzanie zakresu może wystąpić, gdy zbyt wiele osób jest zaangażowanych lub chce być zaangażowanych w projekt! Nawet w przypadku projektów na małą skalę, jeśli trzeba czekać na zatwierdzenie od kilku różnych (bardzo zajętych) osób, zanim będzie można przejść dalej, lub jeśli potrzebna jest zgoda grupy osób, harmonogram będzie się przesuwał.

3. Emocjonalne naddatki

Jako prowadzący projekt naturalnie chcemy, aby nasi interesariusze, sponsorzy i użytkownicy końcowi byli zadowoleni z wyników prowadzonych przez nas projektów. Jednak robiąc to, narażamy się na ryzyko powiedzenia „tak” dodatkowym wymaganiom lub żądaniom bez odpowiedniego rozważenia planu projektu. Jeśli wymagane są dodatki lub zmiany, upewniamy się, że ich wpływ został odpowiednio oceniony i zrozumiany przez wszystkie strony przed zatwierdzeniem. Powiedzenie „Tak, ale będziemy potrzebować kolejnych dwóch tygodni, aby to uwzględnić” lub „Tak, ale będziemy musieli dodać dodatkową osobę ds. marketingu do zespołu projektowego kosztem...” zapewni, że interesariusz będzie miał jasność co do wpływu, jaki będzie miała jego decyzja.

Ocena ryzyka

Zasady oceny ryzyka w nowym projekcie są takie same, jak w każdym innym aspekcie prowadzenia wetpraktyki lub wetżycia biznesowego – identyfikujemy ryzyko, oceniamy jego potencjalny wpływ i prawdopodobieństwo jego wystąpienia oraz podejmujemy kroki w celu jego ograniczen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy