Kleszcze – wektory chorób zakaźnych i inwazyjnych u zwierząt towarzyszących - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kleszcze – wektory chorób zakaźnych i inwazyjnych u zwierząt towarzyszących

Zakażenia powodowane riketsjami

Bartoneloza

Jest chorobą wywoływaną przez bakterie Bartonella spp., należące do rzędu Rickettsiales. Bartonella są małymi, pleomorficznymi, Gram-ujemnymi pałeczkami bytującymi wewnątrzkomórkowo (3). Choroba jest zoonozą. B. henselae u ludzi wywołuje chorobę kociego pazura. Wektorem jest pchła kocia Ctenocephalides felis, aczkolwiek infekcja może szerzyć się za pośrednictwem kleszczy i innych ektopasożytów. Jak wynika z badań Sytykiewicza i wsp. (4), w Polsce 4,8% kleszczy I. ricinus jest zakażonych B. henselae.

U kotów najczęściej stwierdza się występowanie B. henselae, rzadziej B. clarridgeiae oraz B. koehlerae. W obrębie gatunku B. henselae istnieją przynajmniej dwa genotypy bakterii (Houston-1 oraz Marsylia). Typ Marsylia występuje na zachodzie USA, w Europie, a także w Australii, podczas gdy typ Houston-1 w Azji. Psy najczęściej ulegają zakażeniom B. vinsonii ssp. berkhoffi lub B. henselae.

Po wniknięciu do organizmu bakterie ulegają adhezji do komórek nabłonkowych – w tym śródbłonków naczyniowych, we wnętrzu których namnażają się w fagosomach, a także atakują komórki progenitorowe szpiku kostnego (5). Podczas podziałów bakterie uwalniają do otoczenia szereg czynników prozapalnych, czynników wzrostu oraz hamowania apoptozy. Efektem tej aktywności może być proliferacja komórek gospodarza i powstawanie guzowatych tworów w śródbłonku naczyniowym. Następnie bakterie są uwalniane do krwi, gdzie atakują erytrocyty. Bakteriemia może utrzymywać się tygodnie, miesiące, a nawet lata. Po wniknięciu do wnętrza krwinek czerwonych bakterie namnażają się intensywnie w ich obrębie i pozostają tam do momentu rozpadu komórki (3).

W wielu przypadkach przebieg infekcji na tle Bartonella spp. jest asymptomatyczny lub dochodzi do rozwoju niespecyficznych objawów jak:

zapalenie dziąseł,zapalenie stawów,przewlekłe zapalenie nosa,zaburzenia w rozrodzie,objawy neurologiczne,zapalenie błony naczyniowej oka itp.

U kotów pierwszymi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy