Kardiomiopatia czy nie kardiomiopatia? Leczyć czy nie leczyć? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kardiomiopatia czy nie kardiomiopatia? Leczyć czy nie leczyć?

Stadium A

Do stadium A zaliczane są koty predysponowane do kardiomiopatii – takie jak: Maine Coon, Ragdoll, sfinks, kot brytyjski, perski, egzotyczny, bengalski, choć tak naprawdę największa prewalencja tej choroby notowana jest u kotów europejskich. W tym stadium brak jest jakichkolwiek cech przerostu mięśnia sercowego.

Stadium B

Do stadium B zaliczane będą koty z przerostem koncentrycznym mięśnia sercowego, ale bez klinicznych objawów choroby. Stadium to jest podzielone na stadium B1 – koty z niskim ryzykiem wystąpienia zastoinowej niewydolności serca (ang. congestive heart failure – CHF) i epizodem tromboembolizmu (ang. atrerial thromboembolism – ATE) oraz B2 – koty z wysokim ryzykiem wystąpienia obu tych epizodów.

Stadium C

Do tego stadium należą koty, które rozwinęły objawowe CHF lub ATE.

Stadium D

Obejmuje koty oporne na leczenie niewydolności serca.

Wspomniana klasyfikacja może pozostawić pewne wątpliwości. Na jakiej podstawie rozróżnić, czy dany pacjent ma niskie, czy wysokie ryzyko wystąpienia epizodu niewydolności serca? Wytyczne ACVIM nie podają konkretnych wartości lewego przedsionka, które by oceniały to ryzyko. Zostaje podana jedynie informacja, że w stadium B1 lewy przedsionek jest prawidłowej wielkości lub delikatnie powiększony, natomiast w stadium B2 powiększony w stopniu średnim lub znacznym. Do ustalenia ryzyka wystąpienia tych epizodów niezbędna będzie ocena morfologii i funkcjonalności lewego przedsionka.

W takim wypadku należy wykonać dodatkowe parametry echokardiograficzne:

LA FS % – frakcja skracania lewego przedsionka, prawidłowa wartość to 18-38%,

przepływ przez uszko lewego przedsionka – z prawidłową wartością powyżej 0,25 m/s (12),

LAD – światło lewego przedsionka w osi długiej (wartość prawidłowa wynosi do 1,6 cm) (13),

ocena napływu mitralnego – restrykcyjny profil napływu będzie czynnikiem ryzyka wystąpienia zastoinowej niewydolności serca. Jak wiadomo, u kotów z szybką częstotliwością akc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy