Kapilarioza pęcherza moczowego – przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kapilarioza pęcherza moczowego – przypadek kliniczny

Jednym z kluczowych badań oceniających funkcję i stan ogólny układu moczowego jest badanie moczu. Powinno być ono wykonywane standardowo u każdego pacjenta, u którego właściciel obserwuje dolegliwości związane z oddawaniem moczu lub zaniepokojony jest barwą moczu (np. krwiomocz) czy też częstotliwością oddawania moczu (anuria/częstomocz). Wynik badania moczu jest również niejednokrotnie strategicznym punktem dla postawienia diagnozy i ukierunkowania stosowanej terapii.

Do kliniki zgłosiła się właścicielka psa, mieszańca, w wieku 4 lat. Z opisu właścicielki wynikało, że u psa wielokrotnie powtarzało się umiarkowane zapalenie pęcherza, które po podaniu antybiotyków i leków rozkurczowych ustępowało w ciągu 2-3 dni. Nawroty choroby zdarzały się nieregularnie, co kilka tygodni lub miesięcy. Ze względu na łagodne do umiarkowanych objawów i bardzo szybką, pozytywną reakcję na stosowane leczenie nie wykonywano badań dodatkowych. Przy kolejnym nawrocie objawów zlecono wykonanie szczegółowego badania USG układu moczowo-płciowego. W obrazie USG nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Ściana pęcherza miała prawidłową grubość, mocz wypełniający pęcherz moczowy był klarowny, nie stwierdzono w świetle pęcherza obecności kamieni moczowych lub innych zmian. Nerki i moczowody również wykazywały prawidłową budowę. Nie uwidoczniono macicy ani jajników (pacjentka przeszła około 2 lat wcześniej zabieg sterylizacji), okolica kikuta macicy nie wykazywała obecności patologicznych zmian.

Zalecono wykonanie badania moczu. Dostarczona próbka moczu miała odpowiednią objętość i była również prawidłowo przechowywana i transportowana. Wykonano badanie moczu, oceniając jego jakość fizykochemiczną i osad w badaniu mikroskopowym. Wynik badania moczu przedstawiono w tab. 1. Stwierdzona obecność w osadzie moczu jaj Capillaria plica, a tym samym postawione rozpoznanie kapilariozy pęcherza moczowego odpowiadało przebiegowi choroby.

Capillaria plica (Pearsonema plica) należy do nicieni. P...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy