Jakie jest Twoje rozpoznanie? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie jest Twoje rozpoznanie?

Cytologia

Badanie cytologiczne biopsji cienkoigłowej ze zmiany skórnej wykazało obecność ciemnoszarego ziarnistego krystalicznego materiału o zróżnicowanej wielkości i kształcie. Po dodaniu olejku immersyjnego materiał ten zmienił kolor na blado różowożółty. Zaobserwowano również umiarkowaną liczbę makrofagów i nieliczne niezdegenerowane neutrofile. Obraz cytologiczny był najbardziej typowy dla akumulacji wapnia w skórze. Stwierdzono również obecność umiarkowanego mieszanego zapalenia. Nie zostały wykonane specjalne barwienia potwierdzające obecność wapnia (np. metodą von Kossa albo czerwienią alizarynową S).

W odcisku cytologicznym wysięku ze zmiany skórnej stwierdzono liczne neutrofile (część zdegenerowana), nieliczne makrofagi, komórki plazmatyczne i limfocyty (głównie małe). Badanie wskazało na obecność zapalenia neutrofilowego. Chociaż w badaniu nie zaobserwowano bakterii, wcześniejsza antybiotykoterapia mogła zmniejszyć czułość cytologii w wykrywaniu zakażenia.

Podsumowując, głównym rozpoznaniem różnicowym dla zmian skórnych było zwapnienie skóry z wtórnym zapaleniem, istniało również podejrzenie zakażenia bakteryjnego. Akumulacja wapnia była najprawdopodobniej konsekwencją nadczynności kory nadnerczy. Wapnienie przerzutowe wykluczono na podstawie prawidłowego stężenia wapnia i fosforu w surowicy (iloraz wapniowo-fosforanowy był poniżej 70 mg2/dl2). Pacjent nie przyjmował glikokortykosteroidów ani zastrzyków z wapniem. Historia pacjenta i obraz kliniczny nie wskazywały na zwapnienie wynikające z urazu.

Badanie histopatologiczne było niezbędne w celu pełnej charakteryzacji zmian skórnych.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy