Jak leczyć skórę „od zewnątrz” – stosowanie leków działających miejscowo u pacjentów dermatologicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak leczyć skórę „od zewnątrz” – stosowanie leków działających miejscowo u pacjentów dermatologicznych

Płukanki, pudry, lotiony, środki typu spot-on

Płukanki

Pozwalają, podobnie jak szampony, na rozprowadzenie substancji czynnej na dużej powierzchni skóry. Zazwyczaj nasącza się nimi całe ciało zwierzęcia. Przykładem jest ciecz kalifornijska (wielosiarczek wapnia), używana z powodzeniem między innymi w leczeniu dermatofitozy. Płukanki mogą zawierać również substancje nawilżające, przeciwświądowe i przeciwbakteryjne. Często (choć nie zawsze) są używane po kąpielach leczniczych.

Pudry (zasypki)

Zasypki są drobno sproszkowanymi substancjami o właściwościach higroskopowych, które osuszają skórę i zmniejszają tarcie w jej fałdach. Pudry sprawdzają się np. w wyprzeniach ropnych, zwłaszcza w lokalizacjach takich jak przestrzenie międzypalcowe. Często zawierają one substancje przeciwbakteryjne, np. antybiotyki. Pudru używa się na suchą skórę po jej uprzednim oczyszczeniu. Należy nakładać go delikatnie (aby uniknąć wdychania rozpylonej substancji i drażnienia dróg oddechowych zarówno pacjenta, jak i jego właściciela). Wadą pudrów jest ryzyko ich gromadzenia się na skórze (po wyczerpaniu możliwości wchłaniania wody puder zlepia się w kulki), co nasila procesy maceracji.

Lotiony

Lotiony są zawiesinami pudru lub innej substancji w płynie. Są wygodne w użyciu, ponieważ łatwo je rozprowadzić. Mogą mieć właściwości chłodzące, przeciwświądowe, przeciwbakteryjne lub wysuszające. Substancjami czynnymi lotionów są np.: hydrokortyzon, betametazon, wyciąg koloidalny z owsa, pramoksyna, chlorheksydyna, mikonazol, a czasami też filtry przeciwsłoneczne.

Preparaty typu spot-on

Preparaty spot-on są, jak wiemy, bardzo popularne i powszechnie stosowane. Produkty te z miejsca aplikacji rozpraszają się w naturalnej warstwie tłuszczowo-łojowej powłok skórnych zwierzęcia. Ze względu na swój skład (lipofilne substancje o dużej masie cząsteczkowej) akumulują się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, skąd są następnie stopniowo i długotrwale uwalniane, pokrywając ca...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy