Inwolucja macicy – fizjologia i patologia

Inwolucja macicy – fizjologia i patologia

Eliminacja zakażenia

To ostatni etap poporodowej inwolucji macicy. Macica krowy po porodzie zostaje skażona wieloma drobnoustrojami. Większość z nich to tylko chwilowi bywalcy w świetle macicy. Zdrowy organizm radzi sobie z nimi doskonale, dzięki skurczom macicy i wydalaniu lochii, jak i dzięki sprawnie funkcjonującemu układowi odpornościowemu.

Patologie w okresie puerperium

Należy wskazać również najczęstsze patologie, jakie można spotkać w okresie puerperium, utrudniające proces inwolucji macicy. Jest to:

Zatrzymanie łożyska powyżej 12 godzin po porodzie, spowodowane niedojrzałością łożyszczy, jak i zmianami naczyniowymi oraz hormonalnymi, które uniemożliwiają oddzielenie liścieni kosmówki od brodawek macicy.Atonia/hipotonia macicy – słaba kurczliwość macicy jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym. Wpływa istotnie na dalszą płodność, jak i wydajność krowy. Poporodowa atonia macicy jest jednym z głównych powodów występowania poporodowego zatrzymania błon płodowych. Dodatkowo w takiej sytuacji można obserwować upośledzone wydalanie lochii poporodowych, które w efekcie zalegania w świetle macicy stają się doskonałą pożywką dla patogenów. Kurczliwość macicy po porodzie jest uzależniona od wielu czynników. Należy tu wymienić stres, prawidłowe żywienie, ból, jaki występuje np. po ciężkim porodzie. Czynniki te powodują wzrost poziomu adrenaliny, która pobudza receptory beta-adrenergiczne obecne w dużej ilości w myometrium, co osłabia skurcze macicy i opóźnia jej inwolucję.Poporodowe zapalenie macicy (metritis) – charakteryzuje się powiększeniem rozmiarów macicy i pojawieniem się cuchnącej wydzieliny o barwie krwistoczerwonej, objawami ogólnymi, jak wzrost temperatury wewnętrznej, apatia. Najczęściej klasyczne metritis występuje do 21 dni po porodzie. Jest często przyczyną zwiększonego brakownia krów ze stada lub dalszego rozrodu i prowadzi również do zmniejszenia wskaźnika zacieleń nawet o 20-30%. Kliniczne endometritis występuje zwykle po 21 po porodzie i...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy