Inwolucja macicy – fizjologia i patologia

Inwolucja macicy – fizjologia i patologia

Okres poporodowy, czyli tzw. puerperium, to jeden z najważniejszych etapów w życiu krowy. Jest to czas, w którym z jednej strony dochodzi do powrotu narządu rozrodczego do stanu przed zacieleniem, z drugiej strony odzyskiwane są zdolności pozwalające na zajście w kolejną ciążę.

W organizmie krowy zachodzi wtedy szereg ważnych procesów:

obkurczanie macicy,regeneracja błony śluzowej,powrót aktywności jajników,eliminacja zakażenia.

Inwolucja macicy

W pierwszej kolejności zachodzi obkurczanie, czyli inwolucja macicy. Następnie dochodzi do regeneracji błony śluzowej macicy, dalej powraca cykliczna aktywność jajników oraz następuje eliminacja ewentualnego zakażenia macicy.

Inwolucja macicy nie ogranicza się tylko do zmniejszenia jej wielkości i powrotu do stanu sprzed zajścia w ciążę. Cały proces obejmuje również regenerację błony śluzowej macicy i odzyskanie jej zdolności do produkcji odpowiednich hormonów, jak również mleczka macicznego, co pozwala na ponowne zajście w ciążę i utrzymanie jej. Obkurczanie macicy jest szczególnie mocno wyrażone przez pierwsze 3 dni po porodzie dzięki wysokiej aktywności myometrium. Kurczliwość warstwy mięśniowej macicy jest szczególnie duża w ciągu pierwszych dni po porodzie. Jest to związane z wysokim jeszcze poziomem estrogenów, które zwiększają wrażliwość odpowiednich receptorów na oksytocynę. Podwyższony poziom estrogenów tuż po porodzie oprócz rozwoju receptorów oksytocyny w mięśniówce macicy zwiększa również wydzielanie prostaglandyny F2 alfa. Wydzielana wówczas oksytocyna intensywnie pobudza skurcze macicy. Skurcz komórki mięśniowej macicy jest spowodowany zmianą potencjałów elektrycznych błony mięśniowej. Pod wpływem odpowiedniego bodźca dochodzi do wzrostu przepuszczalności błony komórkowej, co skutkuje tym, że jony sodowe i wapniowe wnikają do wnętrza komórki, jon potasowy przechodzi natomiast na zewnątrz komórki. Bodźcem inicjującym ten proces mogą być impulsy elektryczne generowane spontanicznie w komórce ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy