Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy IV wg Vaughana Williamsa u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy IV wg Vaughana Williamsa u psów i kotów

Werapamil zarejestrowany jest w Polsce w preparatach dla człowieka w postaci tabletek 40, 80 i 120 mg oraz w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu 120 i 240 mg. Werapamil stosuje się u psa w dawce 1 mg/kg m.c. 3 x dz per os. Dawka dożylna wynosi 0,1 mg/kg m.c.

Jednym z głównych wskazań do użycia leków z tej grupy jest przewlekłe migotanie przedsionków z szybkim rytmem komór.

W arytmii tej rzut serca ulega dramatycznemu spadkowi z uwagi na krótki czas napełniania komór, a także brak skurczu przedsionków, które podczas fizjologicznego cyklu pracy serca powodują dopchnięcie dodatkowej porcji krwi do komór (4). Obniżenie częstości rytmu jest w tym momencie kluczowe, gdyż wydłuża czas rozkurczu, co bezpośrednio przekłada się na objętość końcoworozkurczową i rzut.

U tych pacjentów dąży się do uzyskania rytmu poniżej 160 uderzeń na minutę w spoczynkowym badaniu w gabinecie lekarskim oraz poniżej 140 uderzeń w badaniu holterowskim w warunkach domowych. Badania u psów wskazują, że najwyższą skutecznością charakteryzuje się połączenie diltiazemu (w dawce 3 mg/kg m.c. co 12 godz.) i digoksyny (0,005 mg/kg m.c. co 12 godz.) w porównaniu z monoterapią z zastosowaniem każdego z tych leków. Stosowanie kombinacji diltiazem/digoksyna skutkowało obniżeniem częstości rytmu poniżej 140 uderzeń na minutę przez 60% czasu 24-godzinnego badania holterowskiego w porównaniu do 12% w monoterapii (5).

Jeżeli rytm serca nadal nie byłby satysfakcjonujący, należy rozważyć dodanie beta-blokera, mając jednak na uwadze sumowanie się również efektu inotropowo ujemnego.

Kolejnym wskazaniem do zastosowania leków z IV grupy wg Vaughana Williamsa jest kardiomiopatia przerostowa kotów. Wprowadzenie do schematu leczenia antagonisty kanałów wapniowych powoduje wiele pożądanych efektów. Zwolnienie częstości rytmu powoduje wydłużenie fazy rozkurczu, przez co czas przepływu wieńcowego staje się istotnie dłuższy. Efekt ten dodatkowo potęguje bezpośrednie działanie wazodylatacyjne le...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy