Wybrane leki stosowane w gastroenterologii psów i kotów. Co wiemy? Aktualne wytyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane leki stosowane w gastroenterologii psów i kotów. Co wiemy? Aktualne wytyczne

Prukalopryd

Prukalopryd jest przykładem wybiórczego agonisty receptorów serotoninowych (5-HT4) o wysokim powinowactwie, co prawdopodobnie tłumaczy jego działanie prokinetyczne. Lek jest stosowany w terapii przewlekłych zaparć w medycynie ludzi, gdy inne środki nie przynoszą efektu. Zdaniem autorów w przypadku terapii refluksu u psów jest lekiem działającym silniej niż pozostałe prokinetyki.

Itopryd

Itopryd działa selektywnie na receptory D2, blokując je oraz hamuje enzym – acetylocholinoesterazę. Tym samym pobudza perystaltykę oraz przyspiesza opróżnianie żołądka. Takie działanie udowodniono również w badaniach u psów. Wykazano, że u tych zwierząt itopryd działa w odźwierniku, dwunastnicy i okrężnicy (6).

Trimebutyna

Jest to nieselektywny agonista receptorów opioidowych, a więc działa zarówno pobudzająco, jak i hamująco na mięśniówkę (7). Lek podany na czczo pobudza skurcze oraz skraca interwały między nimi, indukując przedwcześnie fazę III (faza rytmicznych skurczów mięśni ściany żołądka), której towarzyszy zawsze wzrost stężenia motyliny. Podanie poposiłkowe skutkuje osłabieniem kurczliwości mięśniówki odźwiernika i supresją aktywności dwunastnicy. Stosowanie trimebutyny może przynieść pozytywny efekt w leczeniu chorób przebiegających z niską częstotliwością występowania fazy III, takich jak dysbioza czy zespół jelita drażliwego (8). Autorzy obserwują pozytywne efekty terapii w wymienionych wskazaniach u psów i kotów.

Makrolidy

Erytomycyna, jak i inne antybiotyki makrolidowe, stymulują bezpośrednio receptory motyliny na powierzchni mięśni gładkich przewodu pokarmowego, powodując wzrost częstotliwości skurczy. W badaniach klinicznych skurcze wywołane pochodną erytromycyny ulegały inhibicji pod wpływem atropiny, a nie ulegały modyfikacji po podaniu naloksonu (9). Takie wyniki sugerują, że pochodna erytromycyny działa jako analog motyliny i w związku z tym może być stosowana do leczenia przypadłości takich jak atonia przewodu pokarmowego. E...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy