Witamina K jako odtrutka przy zatruciu rodentycydami...

Witamina K jako odtrutka przy zatruciu rodentycydami antykoagulacyjnymi u psów

Działanie witaminy K

Witamina K jest niezbędnym kofaktorem, który działa w potranslacyjnej karboksylacji reszt kwasu glutaminowego. Aktywną postacią witaminy K potrzebną do karboksylacji jest jej zredukowana forma. Enzym γ-karboksylaza zmienia zredukowaną, hydrochinonową postać tej witaminy (KH2) w formę utlenioną – 2,3-epoksyd (KO). Następnie zostaje ona przekształcona w hepatocytach (komórkach wątrobowych), z udziałem enzymu – reduktazy 2,3-epoksydowej, do postaci chinonowej (K). Ostatni etap przemian to konwersja K do hydrochinonu.

Mechanizm działania

Wszystkie antykoagulanty są antagonistami witaminy K, która jest niezbędna do produkcji „pełnowartościowych” czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K w wątrobie. Antykoagulanty hamują reduktazę epoksydową witaminy K1, prowadząc w ten sposób do wyczerpania aktywnej witaminy K1 i zatrzymania produkcji aktywnych czynników krzepnięcia (II, VII, IX i X) (21). Wyczerpywanie się czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K następuje w tempie zbliżonym do ich okresu półtrwania, który u psów wynosi od 6,2 do 41 godzin (36).

Konsekwencją tego jest wystąpienie koagulopatii, której czas trwania zależy od rodzaju pobranego rodentycydu (15). Warfaryna obniża aktywność czynników krzepnięcia przez 7 do 10 dni, podczas gdy difacynon i rodentycydy II generacji przez 3 do 4 tygodni (26).

Rodentycydy zaburzają także karboksylację białek regulacyjnych (białka C i S), mających działanie przeciwzakrzepowe oraz zwiększają stężenie 2,3-epoksydowej nieaktywnej postaci witaminy K. W rezultacie tych zmian zahamowany zostaje proces krzepnięcia krwi. Ponadto rodentycydy antykoagulacyjne powodują wzrost przepuszczalności śródbłonka naczyń krwionośnych i uszkodzenie naczyń włosowatych, czego następstwem jest powstawanie rozległych wybroczyn.

Objawy zatrucia rodentycydami

Zwierzęta narażone na toksyczne dawki rodentycydów antykoagulacyjnych pozostają bezobjawowe do czasu wyczerpania aktywnych cz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy