Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. II – Zmiany patologiczne miąższu wątroby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. II – Zmiany patologiczne miąższu wątroby

Zmiany naczyniowe w badaniu ultrasonograficznym

Na układ naczyniowy wątroby składają się: żyła główna doogonowa, żyła wrotna oraz żyły wątrobowe. Zmiany w naczyniach wątroby są częstym wskazaniem do badania ultrasonograficznego. Dodatkowo badanie dopplerowskie pozwala na ocenę hemodynamiki przepływu przez układ wrotny, pozwalając na zdiagnozowanie wielu chorób naczyniowych (11). Do najczęściej spotykanych patologii naczyniowych należą przekrwienie żylne wątroby oraz krążenie wrotno-oboczne.

Przekrwienie żylne wątroby występuje jako odpowiedź na wzrost oporu przepływu krwi na drodze głównej żyły doogonowej, który może być spowodowany różnymi zmianami patologicznymi, takimi jak: obecność płynu w worku osierdziowym, zmiany wytwórcze prawego przedsionka, prawostronna niewydolność serca, zmiany nowotworowe żyły głównej doogonowej (4). W obrazie USG widoczne jest poszerzenie żyły głównej doogonowej i żył wątrobowych (ryc. 20, 21).

Inną zmianą naczyniową jest krążenie oboczne wrodzone lub nabyte, które polega na niefizjologicznym połączeniu naczyń, w wyniku czego krew czynnościowa omija krążenie wątrobowe i płynie bezpośrednio do krążenia systemowego. W badaniu USG w przypadku zespolenia zewnątrzwątrobowego można uwidocznić nieprawidłowe połączenia naczyniowe w okolicy wątroby, a w przypadku zespolenia wewnątrzwątrobowego – wewnątrz wątroby (11).

Wątroba zwykle jest pomniejszona, a odgałęzienia naczyń wrotnych w miąższu wątroby mają zmniejszoną średnicę i są słabo widoczne (ryc. 2). W badaniu ultrasonograficznym dopplerowskim wątroby można zaobserwować: zmniejszoną prędkość przepływu krwi w żyle wrotnej, zawirowania w żyle głównej doogonowej i w zespoleniu naczyniowym oraz zmniejszoną średnicę żyły wrotnej i zwiększoną średnicę żyły głównej doogonowej (12). U niektórych psów jednocześnie mogą występować kamica pęcherza moczowego i powiększenie nerek.

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę przetokę tętniczo-żylną (wrodzone lub nabyte połączen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy