Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. II – Zmiany patologiczne miąższu wątroby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. II – Zmiany patologiczne miąższu wątroby

Zmiany ogniskowe i wieloogniskowe w badaniu ultrasonograficznym

Podobnie jak w przypadku innych narządów, wszystkie zmiany ogniskowe w badaniu ultrasonograficznym określane są mianem guzów. Zmiany ogniskowe w porównaniu do zmian rozległych są łatwiejsze do zobrazowania. Mogą mieć charakter hiperechogeniczny, hipoechogeniczny, aechogeniczny lub mieszany (ryc. 10-19) i mogą być spowodowane zarówno przez procesy łagodne, jak i nowotworowe. Badanie USG nie pozwala na rozróżnienie między krwiakiem, ropniem, zmianą zapalną a zmianą nowotworową, ale jest przydatne w odróżnieniu zmiany litej od płynnej i umożliwia wykonanie precyzyjnej biopsji z ogniska chorobowego.

Obraz sonograficzny zmian ogniskowych w wątrobie rzadko pozwala na ustalenie ostatecznego rozpoznania bez konieczności weryfikacji innym badaniem. Wyjątkiem jest torbiel prosta, która ma postać bezechowej, zaokrąglonej, wyraźnie odgraniczonej struktury (ryc. 10). Takie torbiele zwykle nie wywołują objawów klinicznych i uwidaczniane są przypadkowo podczas rutynowo wykonywanego badania USG jamy brzusznej (7).

Cienka ściana torbieli, zwłaszcza w części dystalnej, jest słabo widoczna.

Torbiele wywołują artefakt wzmocnienia akustycznego, dzięki czemu można je odróżnić od innych aechogennych lub hipoechogennych zmian (ryc. 10). Torbiele mogą znajdować się w samym miąższu wątroby lub w drogach żółciowych. Obecność pogrubionej ściany, wielu komór (przegród w świetle torbieli) lub podwyższenia echogeniczności wewnątrz zmiany składa się na obraz torbieli złożonej i jest wskazaniem do dalszej diagnostyki (ryc. 11, 12). W diagnostyce różnicowej oprócz powikłania torbieli prostej należy uwzględnić: krwiak, ropień, nowotwór.

W przypadku innych łagodnych zmian, takich jak krwiak czy ropień, obraz sonograficzny jest zmienny i zależy od czasu, jaki upłynął od ich wystąpienia. Świeże krwiaki zazwyczaj są echogenne, następnie w związku z lizą erytrocytów mogą stać się hipoechogenne lub bezechowe, a wraz z or...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy