Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. II – Zmiany patologiczne miąższu wątroby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. II – Zmiany patologiczne miąższu wątroby

Zmiany patologiczne miąższu wątroby można podzielić na zmiany: rozległe, ogniskowe i wieloogniskowe (1). Zmiana ogniskowa lub wieloogniskowa ma widoczną granicę oddzielającą ją od prawidłowego miąższu narządu, natomiast zmiana rozległa nie ma wyraźnej granicy z tkanką prawidłową i obejmuje większą część lub całą wątrobę.

Zmiany rozległe w badaniu ultrasonograficznym

Ultrasonografia jest najbardziej przydatną metodą obrazowania w rozpoznawaniu i różnicowaniu zmian ogniskowych wątroby. Diagnostyka ultrasonograficzna chorób powodujących rozległe zmiany w miąższu tego narządu jest trudna i wymaga od lekarza badającego dużego doświadczenia.

Wstępne rozpoznanie rozległych zmian wątroby można oprzeć na badaniu USG w połączeniu z informacjami klinicznymi i badaniami laboratoryjnymi. Natomiast do postawienia ostatecznej diagnozy niezbędne są biopsja i badanie histopatologiczne. Przezskórna biopsja aspiracyjna cienkoigłowa oraz biopsja tkankowa miąższu wątroby pod kontrolą USG zostały opisane w pierwszej części artykułu.

Ultrasonograficzna ocena wielkości wątroby jest subiektywna.

U większości zwierząt po przyłożeniu głowicy za wyrostkiem mieczykowatym wątroba o prawidłowych rozmiarach uwidacznia się dopiero po skierowaniu wiązki ultradźwiękowej w kierunku klatki piersiowej.

W przypadku hepatomegalii miąższ wątroby ukazuje się, gdy wiązka ultradźwiękowa skierowana jest prostopadle do powłok jamy brzusznej między wyrostkiem mieczykowatym a pępkiem. Zwykle dochodzi do zaokrąglenia tylnych brzegów wątroby, które wyraźnie wystają poza łuki żebrowe. Ewidentne powiększenie wątroby powoduje przemieszczenie innych narządów jamy brzusznej – żołądek, zgięcie przednie dwunastnicy, prawa nerka i okrężnica poprzeczna są przemieszczone doogonowo.

Rozległe, symetryczne powiększenie wątroby może być spowodowane:

przekrwieniem biernym;zwyrodnieniem tłuszczowym;cukrzycą;zwyrodnieniem posterydowym;zespołem Cushinga (hiperadrenokortycyzmem);zapaleniem;amyloidoz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy