Przydatność badania ultrasonograficznego w prowadzeniu ciąży - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przydatność badania ultrasonograficznego w rozpoznawaniu i prowadzeniu ciąży u kotów

Pomiar tętna płodów

Czynność skurczowa serca zarodka kota domowego jest widoczna podczas badania ultrasonograficznego już od około 18. dnia po kryciu. Początkowo organ ten jest hipoechogenny. Około 40. dnia ciąży możemy zobrazować czterojamowe serce. Istotnym elementem każdorazowego badania ultrasonograficznego ciężarnej kotki jest pomiar tętna płodów przy pomocy badania dopplerowskiego (przy zachowaniu bezpiecznych parametrów TI – thermal index) lub prezentacji M. Ważne, aby tętno zostało zmierzone u wszystkich dostępnych do badania płodów. Prawidłowy wynik to ≥ 220 BPM (ang. beats per minute – uderzenia na minutę). Na wartość tę wpływ może mieć zróżnicowanie rasowe. Przy BPM niższym niż 220, a wyższym od 180 możemy mówić o dystresie płodu. Jeśli liczba uderzeń serca na minutę osiągnie 180 lub spadnie poniżej tej wartości – mamy do czynienia z niedotlenieniem płodów. Zazwyczaj jest to sygnał zwiastujący nadchodzącą akcję porodową. W przeciwnym przypadku najczęściej konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie zabiegu cesarskiego cięcia (1).

Ocena łożyska

Istotnym elementem, o którego ocenie nie powinno się zapominać w trakcie badania obrazowego, jest łożysko. U kota domowego jest to łożysko popręgowe (łac. placenta zonaria) prawdziwe (łac. placenta vera). W badaniu ultrasonograficznym rozwijające się łożysko może być rozpoznane najwcześniej 16. dnia ciąży. Jest ono wówczas widoczne jako dwie hiperechogenne linie przedzielone linią hipoechogenną, znajdujące się wewnątrz pęcherzyka ciążowego. Od dnia 25. zauważalna staje się charakterystyczna, warstwowa budowa łożyska. Zajmuje ono wówczas całą powierzchnię pęcherza ciążowego, z wyjątkiem dwóch biegunów. Łożysko jest hiperechogenne w części brzegowej wewnętrznej i zewnętrznej, a hipoechogenne w centrum (ryc. 3). Taki obraz utrzymuje się do końca ciąży (14).

Podsumowanie

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo ważnym elementem oceny przedporodowej ciężarnej kotki. Dostarcza nam cennych informacji n...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy