Diagnostyka najczęściej występujących parazytoz u psów i kotów stwierdzanych w praktyce weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka najczęściej występujących parazytoz u psów i kotów stwierdzanych w praktyce weterynaryjnej

Dirofilariozy

Dirofilaria repens

Rozpoznanie inwazji u zwierząt polega na stwierdzeniu obecności dorosłych nicieni w guzkach podskórnych lub stwierdzeniu obecności mikrofilarii (larw nicienia) we krwi obwodowej. Testem diagnostycznym służącym do wykrywania mikrofilarii we krwi obwodowej jest zmodyfikowany test Knotta. Do wykonania zmodyfikowanego testu Knotta należy pobrać 1 ml krwi żylnej do probówki z EDTA. Ważna jest w tym przypadku pora pobierania krwi. W porze żerowania komarów znacznie zwiększa się koncentracja mikrofilarii we krwi obwodowej, w związku z czym pobieranie krwi o zmroku znacznie zwiększa czułość testu.

Przy podejrzeniu dirofilariozy podskórnej warto również pamiętać o długości okresu prepatentnego, który w tym wypadku wynosi od 27 do 34 tygodni. Zatem przed upływem tego czasu nie jest możliwe stwierdzenie mikrofilarii we krwi.

Dirofilaria immitis

Możliwe jest stwierdzenie mikrofilarii we krwi w rozmazach lub badając krople krwi lub kroplę krwi zhemolizowanej. W krajach, gdzie dirofilarioza jest problemem klinicznym, dostępne są komercyjne testy diagnostyczne. We krwi widoczne są swobodnie pływające mikrofilarie. Dostępne są metody serologiczne do wykrywania dirofilarii. U psów i kotów szukamy antygenów produkowanych przez dojrzałe samice (ponad 6 miesięcy). Mikrofilarie mają długość 270-325 µm i szerokość 6,7-7,0 µm. Poszukuje się ich w rozmazach krwi z użyciem metody Knotta (9).

Opistorchoza 

Objawy kliniczne nie stanowią podstawy do rozpoznania choroby. Należy zbadać kał metodą dekantacji i stwierdzić w nim obecność charakterystycznych jaj. Można także badać ryby na obecność w ich mięśniach metacerkarii. W tym celu tniemy na cienkie paski mięśnie grzbietu, układamy je na szkiełko kompresora, ściskamy drugim i oglądamy pod lupą dwuoczną. 

Inwazja pcheł

Przeglądając skórę i sierść, wykrywamy obecność dorosłych pcheł. Zwierzęta dotknięte inwazją są niespokojne, często drapią się i liżą podrażnione miejsca...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy