Zastosowanie leczenia miejscowego (szamponoterapii) oraz suplementacji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E) w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry

Zastosowanie leczenia miejscowego (szamponoterapii) oraz suplementacji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E) w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry

Chlorheksydyna jest powszechnie stosowana w szamponach przeciwbakteryjnych. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, jak również przeciwgrzybicze poprzez uszkadzanie błon komórkowych bakterii. Co ważne, jest skuteczna również w stosunku do bakterii metacylino opornych (38).

Chloroksylenol obecny w szamponach jest lekiem antyseptycznym, którego działanie przeciwbakteryjne nie jest dokładnie poznane, ale przypuszcza się, że podobnie jak w przypadku chlorheksydyny polega ono na uszkadzaniu błon komórkowych komórek bakteryjnych (22). Na rynku jest niewiele produktów zawierających w swoim składzie tę substancję czynną (przykładowo zawarta jest w szamponie COATEX leczniczy).

Mleczan etylu jest powszechnym składnikiem szamponów przeciwbakteryjnych, który charakteryzuje się dobrą penetracją do mieszków włosowych i gruczołów łojowych, gdzie rozkładany jest na kawas mlekowy i etanol (22, 38). Mleczan etylu, podobnie jak nadtlenek benzoilu, może przesuszać skórę, dlatego szczególnie u osobników atopowych wskazane jest stosowanie dodatkowo szamponów nawilżających, jak COATEX® Aloes & Płatki owsiane.

Zwalczanie zakażeń grzybiczych

Malassezioza, jako dermatoza znacząco nasilająca świąd, jest kolejnym powikłaniem, które musi być bezwzględnie eliminowane u psów z AZS (35). Ponieważ jest to dermatoza wikłająca leczenie choroby podstawowej, czyli AZS, jest istotnym czynnikiem wpływającym na ustąpienie objawów. Zdecydowana większość przypadków malasseziozy może być leczona miejscowo z zastosowaniem szamponoterapii. Skuteczne są szampony zawierające 2-proc. mikonazol i 2-proc. chlorheksydynę oraz pirokton olaminy. Pewne działanie przeciwgrzybicze wskazują ponadto związki siarki, jak tiosiarczan sodu i chloroksylenol.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy