Zaburzenia hormonalnej regulacji gospodarki wodnej i mineralnej

Zaburzenia hormonalnej regulacji gospodarki wodnej i mineralnej

Parathormon

Parathormon jest syntetyzowany głównie w przytarczycach jako prepropeptyd (pre-pro-PTH) zbudowany ze 115 aminokwasów. Aktywna forma PTH ma masę cząsteczkową 9500 D i składa się z 84 aminokwasów. Mniejsze fragmenty PTH mogą być także syntetyzowane w nerkach.

Parathormon działa na kości, zwiększa ich resorpcję i uwalnianie Ca2+ do osocza krwi, stymuluje wydalanie fosforanów z moczem, prowadząc do fosfaturii. PTH powoduje wzrost resorpcji Ca2+ w kanalikach nerkowych dalszych oraz stymuluje syntezę 1,25-dihydroksycholekalcyferolu (12). Prawidłowe stężenie parathormonu we krwi psów powinno wynosić od 3 do 17 pmol/l, u kotów tego hormonu jest znacznie mniej (0-4 pmol/l). Brak przytarczyc powoduje zaburzenia w metabolizmie wapnia i prowadzi do wystąpienia tężyczki hipokalcemicznej. Nadczynność przytarczyc prowadzi do rozwoju: hiperkalcemii, hipofosfatemii, demineralizacji kości, hiperkalciurii, kamieni nerkowych, torbielowatego zapalenia kości.

Kalcytonina

Kalcytonina jest białkiem o masie cząsteczkowej 3500 D, zbudowanym z 32 reszt aminokwasowych syntetyzowanym u ssaków w komórkach przypęcherzykowych tarczycy (komórki C jasne). Synteza kalcytoniny u innych kręgowców może zachodzić w ciałach pozaskrzelowych (17). Wydzielanie kalcytoniny jest regulowane przez stężenie Ca2+, rozpoczyna się dopiero po przekroczeniu wartości 2,37 mmol/l, stymulujący wpływ mają także agoniści receptorów beta-adrenergicznych, dopamina oraz estrogeny.

Kalcytonina działa poprzez receptory błonowe sprzężone z białkami, znajdujące się w komórkach kości, nerek, powodując obniżenie stężenia Ca2+ i fosforanów we krwi poprzez hamowanie resorpcji kości (zahamowanie aktywności osteoklastów), zwiększenie wydalania Ca2+ z moczem (17, 19).

Kalkulacja wielkości beztłuszczowej masy ciała

Dostępne formuły do określenia beztłuszczowej masy ciała opierają się na trzech stwierdzeniach:

ciała małych, zdrowych zwierząt zawierają ok. 20% lipidów;u chorobliwie otyłych zwierząt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy