Wybrane dermatozy przebiegające z wrodzonymi, genetycznymi oraz nabytymi wyłysieniami u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane dermatozy przebiegające z wrodzonymi, genetycznymi oraz nabytymi wyłysieniami u psów

Nadczynność kory nadnerczy (zespół Cushinga) jest jedną z przyczyn rozległych wyłysień niezapalnych, jak i w pewnych szczególnych przypadkach może przebiegać u psów z zapaleniem skóry. Wiodącym objawem są przerzedzenia włosów i wyłysienia rozszerzające się z dolnych partii brzucha na okolice boczne brzucha i klatki piersiowej, obejmujące następnie kończyny i szyję oraz ogon (ryc. 4, s. 77). Pozostałe włosy są łamliwe, ścieńczałe i matowe. Brak odrostu włosów i gromadzenie łoju w mieszkach włosowych prowadzą do powstawania zaskórników, szczególnie dobrze widocznych na skórze brzucha. Czasami można stwierdzić ropne powierzchowne zapalenie skóry w formie liszajca, kryzki naskórkowe i łuski. Pojawiające się płytki barwy jasnoczerwonej i żółtej są wynikiem odkładania soli wapnia w skórze. Najczęściej taka mineralizacja występuje w okolicy grzbietu, szczególnie łopatek oraz pach, pachwin, prącia i sromu, a czasami również odbytu. Zmiany takie mają tendencję do zakażeń bakteryjnych i głębokiego ropienia z tworzeniem wrzodów.

W zespole Cushinga skóra jest bardzo cienka, zanikowa, z widocznymi naczyniami krwionośnymi, rozciągliwa, mało elastyczna. W części przypadków występuje silna pigmentacja na skutek zapalenia i wtórnej nużycy, gdzie częstym objawem jest ropne zapalenie skóry w postaci folicullitis. Cały obraz choroby dopełniają zaniki mięśniowe z widocznymi strukturami kostnymi, szczególnie w okolicy miednicy, kończyn głowy i szyi. Atrofia mięśni powoduje utrudnienia w chodzie zwierzęcia, a linia kręgosłupa przybiera postać łukowatego wygięcia w stronę brzuszną, czyli lordozy. Wielomocz i nadmierne pragnienie występują w 90% przypadków. W przypadkach przewlekłych, kiedy dochodzi do uogólnionych wyłysień, wykazują one wiele podobieństw do tych wywoływanych zespołem feminizacyjnym samców czy niedoczynnością tarczycy. Jednakże w obu tych przypadkach dochodzi do silnej nadmiernej hiperpigmentacji, czego nie obserwuje się zwykle w zespole Cushinga.

Rozpoznanie ch...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy