Otodektoza u kotów – czy na pewno dobrze ją leczysz? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Otodektoza u kotów – czy na pewno dobrze ją leczysz?

Objawy

Klasycznym i najbardziej charakterystycznym objawem otodektozy u kotów jest ciemna, przypominająca fusy kawy wydzielina we wnętrzu kanałów słuchowych (ryc. 5a-b) (3, 4, 8, 9, 11). Niekiedy jest ona tak obfita, że pokrywa także wewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej. Ilość, kolor oraz konsystencja tej wydzieliny mogą być jednak różne u każdego pacjenta. U niektórych kotów może być ona czarno-brązowa, kleista, a u innych sucha i szara. Zdarza się także, że w kanale słuchowym pacjentów z inwazją świerzbowca usznego stwierdza się prawidłowo wyglądającą woskowinę w znikomej ilości (ryc. 6) (2).

Kolejnym i najczęściej spotykanym objawem inwazji Otodectes cynotis u kotów jest świąd głowy. Może on przejawiać się jej potrząsaniem, przechylaniem na bok lub drapaniem, które z kolei może prowadzić do wtórnych uszkodzeń w postaci przeczosów, nadżerek, wyłysień, a czasem nawet krwiaków małżowiny usznej (3, 4, 9, 11). Świąd zwykle jest obustronny i może mieć różne natężenie (2, 3).

Koty z otodektozą mogą mieć oklapnięte małżowiny uszne. Czasem na ich wewnętrznej powierzchni, jak również na ścianie zewnętrznego kanału słuchowego można zaobserwować rumień i obecność złuszczonego naskórka lub strupów (4).

U niektórych pacjentów w odpowiedzi na obecność pasożytów może dochodzić do rozwoju reakcji wrażliwości, objawiającej się w postaci prosówkowego zapalenia skóry (2, 3, 11).

Nasilenie wymienionych wyżej objawów nie jest zależne od ilości roztoczy zasiedlających kanały słuchowe (3, 4). Zaobserwowano, że u niektórych kotów nawet pojedyncze pasożyty indukowały intensywny świąd i produkcję obitej wydzieliny, podczas gdy u innych pacjentów znajdowano ok. 50-100 roztoczy w czystych kanałach słuchowych (9). Inwazje bezobjawowe zdarzają się zwłaszcza u starszych zwierząt. Mimo dużej ilości pasożytów, mogą one nie przejawiać żadnych niepokojących objawów (11).

Rozpoznawanie

Badanie otoskopowe

Świerzbowce uszne są stosunkowo dużymi pasożytami i można je z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy