Dylemat świądu – jak wygrać tę grę, czyli diagnostyka świądu u psów i kotów

Dylemat świądu – jak wygrać tę grę, czyli diagnostyka świądu u psów i kotów

Świąd jest jednym z najczęstszych powodów, przez które właściciele zwierząt domowych szukają opieki weterynaryjnej dla swoich pupili. Psy i koty mogą wykazywać szeroki zakres objawów związanych z tą dolegliwością, w tym: drapanie, gryzienie, lizanie i ocieranie się o powierzchnię. Nasilenie świądu może się wahać od łagodnego dyskomfortu po wyniszczający niepokój, wpływając nie tylko na dobre samopoczucie zwierzęcia, ale także na obciążenie emocjonalne i finansowe jego właścicieli.

Za świąd u psów i kotów odpowiada wiele czynników, w tym: alergie (pokarmowe, środowiskowe, pchły), inwazje pasożytnicze (pchły, roztocza, np. świerzbowiec drążący), zakażenia skóry (bakteryjne, grzybicze), niektóre zaburzenia równowagi hormonalnej (jak guz z komórek Sertolego wytwarzający estradiol) oraz pewne choroby ogólnoustrojowe, w przebiegu których niekiedy może być on obecny (tj. dysfunkcja wątroby lub nerek). Rozpoznanie choroby, na tle której pojawił się świąd, jest niezbędne do skutecznego jego ograniczenia i służy zapobieganiu wtórnym powikłaniom. W związku z wieloprzyczynowością tego objawu często stanowi on dylemat diagnostyczny dla lekarzy weterynarii.

Przyczyny świądu

Alergia

Reakcje alergiczne są najpowszechniejszą przyczyną świądu u psów i kotów. Najważniejszymi chorobami alergicznymi są: atopowe zapalenie skóry, skórny syndrom atopowy u kotów, alergia pokarmowa, alergie na ukąszenia owadów. W przypadku atopowego zapalenia skóry czynnikami odpowiedzialnymi za rozwój uczulenia mogą być: pyłki drzew i traw, roztocza kurzu domowego i magazynowe, pleśnie i grzyby. W przypadku alergii pokarmowej czynnikami odpowiedzialnymi są różne pokarmy, przede wszystkim białka o odpowiednio wysokiej masie cząsteczkowej. Alergie na ukąszenia owadów są spowodowane przede wszystkim nadwrażliwością na alergeny zawarte w ślinie pcheł, ale występują również alergie na inne owady, np. komary. Każda z nich wiąże się z własnymi, unikalnymi wyzwaniami diagnostycznymi i terapeutyczn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy