Diagnostyka otologiczna u psów i kotów – czego nie wolno pominąć? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka otologiczna u psów i kotów – czego nie wolno pominąć?

Czy można odstąpić od badania otoskopowego u pacjenta z otitis externa?

Mimo że – jak wspomniano – badanie otoskopowe powinno stanowić integralną część oceny pacjenta z otitis externa, bywają sytuacje, kiedy można, a właściwie, kiedy powinno się, odstąpić od tego badania. Kiedy pacjent jest bardzo pobudliwy, lękliwy lub jeśli zewnętrzny przewód słuchowy jest bardzo bolesny, zamiast za wszelką cenę dążyć do przeprowadzenia badania otoskopowego (ryzykując sprawieniem pacjentowi niepotrzebnego bólu lub uszkodzeniem przewodu słuchowego), można doraźnie poprzestać na badaniu klinicznym i, jeśli to możliwe, na sprawnym pobraniu materiału do badania cytologicznego. Zyskane w ten sposób dane pozwolą na wprowadzenie wstępnego leczenia, które może okazać się w pełni skuteczne lub na tyle ograniczy dolegliwości bólowe, że podczas kolejnej wizyty pacjent pozwoli nam przeprowadzić badanie otoskopem. Oczywiście, tego typu postępowanie nie jest wskazane w przypadku uzasadnionego podejrzenia ciała obcego, polipa nosowo-gardłowego czy zmiany nowotworowej.

Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne należy wykonać u każdego pacjenta z zapaleniem ucha zewnętrznego, nie tylko podczas pierwszej wizyty, ale również w czasie kolejnych wizyt kontrolnych. Materiał do badania należy pobrać z obu przewodów słuchowych (nawet jeśli jeden wydaje się zupełnie zdrowy klinicznie). Materiał można pozyskać bezpośrednio z przewodu słuchowego za pomocą pałeczki lub wymazówki, jak również pobrać z końcówki otoskopu. W opinii autorek, najlepszą techniką jest pobieranie materiału szczoteczką cytologiczną (w szczególności jeśli kanał słuchowy jest zwężony) (ryc. 3). Szczoteczka cytologiczna, w przeciwieństwie do pałeczki (wymazówki), nie ubija woskowiny w przewodzie słuchowym i, w efekcie, nie utrudnia oceny błony bębenkowej.

Istnieje również możliwość pobrania materiału wymazówką wprowadzaną pod kontrolą wzroku przez sterylną końcówkę otoskopu. Zyskujemy w ten sposób pewność, że materiał ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy