Cukrzyca u kotów – indywidualne podejście do pacjenta - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Cukrzyca u kotów – indywidualne podejście do pacjenta

Dieta

W dobraniu odpowiedniej dla cukrzyka diety pomocne jest zrozumienie fizjologii układu pokarmowego kotów. Kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym. Ma to odbicie w jego przystosowaniu do pozyskiwania energii ze składników pokarmowych – niezbędną glukozę uzyskuje z przemian tłuszczów i białka, nie potrafi natomiast wykorzystywać gotowych węglowodanów znajdujących się w pożywieniu. Bardzo niska aktywność glukokinazy (enzymu włączającego glukozę do cyklu Krebsa) powoduje, że kot nie jest w stanie poradzić sobie z masywną ilością cukrów dostarczonych wraz z posiłkiem. W jego naturalnym pożywieniu węglowodany stanowią ok. 2% diety – w karmach komercyjnych ich zawartość wynosi od 40% do 60% suchej masy, niekiedy nawet więcej.

Efektem takiego żywienia jest wysokie stężenie wolnego cukru we krwi, działające destrukcyjnie na wyspy trzustki. Dzieje się to w dwojaki sposób – przez nadmierną stymulację komórek beta do produkcji insuliny oraz bezpośrednie ich uszkodzenie (glukotoksyczność). Nieodpowiednie karmienie zwierzęcia może więc zarówno zaostrzyć stan cukrzycowy, jak i go wywołać, gdyż większa ilość tkanki tłuszczowej zwiększa insulinooporność. Z tego powodu restrykcyjna dieta jest podstawą nie tylko terapii cukrzycy, ale też jej profilaktyki. Ze względu na trudności w odpowiednim zbilansowaniu składników pokarmowych w domowym pożywieniu wskazane jest stosowanie karm komercyjnych. Na polskim rynku nie ma problemu z dostępnością karm dedykowanych dla kotów otyłych i cukrzyków.

Są również dostępne karmy bytowe, które są ważną częścią profilaktyki cukrzycy – cechują się dużo niższą zawartością węglowodanów (19-30%). Wybierając odpowiednią karmę, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na jej skład ilościowy (białko, tłuszcz, węglowodany), ale także na skład jakościowy, który jest równie ważny. Obniżenie ilości spożywanych węglowodanów jest kluczowe, jednak istotne jest także ich źródło. Węglowodany zawarte w karmie powinny pochodzić z produktów cec...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy