Terapia babeszjozy u zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Terapia babeszjozy u zwierząt

Chlorochina i chinina

Chlorochina to lek przeciwmalaryczny, wykazujący także działanie przeciwzapalne. Jest słabą zasadą, której działanie polega na podwyższeniu pH w organizmach pasożytów. Ponadto indukuje ona szybką destrukcję hemoglobiny w wodniczkach pokarmowych pierwotniaka. Strawienie hemoglobiny żywiciela wewnątrz wodniczek pokarmowych Plasmodium uwalnia hem, który ma właściwości lityczne w stosunku do jego błon komórkowych. Hem może być inaktywowany przez enzym polimerazę Plasmodium do nietoksycznego barwnika hemazoliny. Chlorochina hamuje aktywność tego enzymu i w związku z powyższym w jej obecności stężenie toksycznego dla Plasmodium hemu wzrasta. Zygner i in. (21) przedstawili opis przypadku babeszjozy psa opornej na leczenie imidokarbem, gdzie w terapii zastosowano chlorochinę. Mechanizm jej działania polega na zahamowaniu syntezy DNA pierwotniaka.

Chinina jest alkaloidem zaliczanym do leków przeciwmalarycznych. Podobnie jak chlorochina ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Działa poprzez tworzenie kompleksów z DNA pierwotniaków, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie tych komórek. Obecnie została zastąpiona środkami o mniejszych działaniach ubocznych i stosuje się ją zazwyczaj, gdy występuje oporność na chlorochinę. Istnieją doniesienia o skuteczności obu tych leków w zwalczaniu infestacji pasożytami Babesia, zwłaszcza B. gibsoni (25).

Klindamycyna (7-chloro-linkomycyna)

Antybiotyk należący do linkozamidów. Wiążąc się z podjednostką 50 S rybosomu mikroorganizmów, hamuje syntezę białka. U ludzi znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń bakteryjnych oraz pierwotniaczych, w tym babeszjozy. Stosowana jest w monoterapii oraz w skojarzeniu z chininą. U zwierząt w leczeniu babeszjozy jest niekiedy stosowana u psów (21).

Azytromycyna (9-deoksy-9a-aza-9a-metylo-9a-homoerytromycyna A)

Antybiotyk makrolidowy, należący do azolidów, pochodna erytromycyny, o wzorze C38H72N2O12. Opracowano go z myślą o wyeliminowan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy